Cinemaya Panamericana 2012/2013 - to podróżniczy projekt Szymona Stawskiego, Bogumiły Bibel i Piotra Bobińskiego. W zaadaptowanym na montażownię i mieszkanie busie zamierzają w pół roku pokonać trasę od Meksyku po południową Argentynę.

Reklama

Inspiracją dla wyprawy jest podróżnik Tony Halik oraz zdjęcie z konkursu World Press Photo, przedstawiające wpatrzonych w srebrny ekran Hindusów. W swoim "objazdowym" kinie zamierzają prezentować animacje Se-ma-fora, etiudy "filmówki" i dokumenty Halika w 50 lat po wizycie w miejscach, w których zostały zrobione. W styczniu 2013 roku świętować będą 90. urodziny słynnego obieżyświata.

Szef wyprawy Szymon Stawski, który zwiedził już ponad 70 krajów oraz Piotr Bobiński - operator kamery i montażysta z łódzkiej "filmówki" wyjeżdżają do Meksyku już 15 listopada.

Musimy, niestety, zrezygnować z większości rzeczy osobistych. Kupimy je w podróży, bo miejsce zostawiamy na sprzęt filmowy i kinowy, który jest najważniejszy dla realizacji projektu. Na najbliższy czas musimy zapomnieć o wygodzie - mówi Piotr Bobiński.

Bogumiła Bibel, studentka łódzkiej ASP dołączy do nich później. Do tego czasu młodzi ludzie mają kupić i przygotować na miejscu bus, który posłuży jako montażownia i mieszkanie.

Ekipa pojawi się m.in. w Kolumbii, Ekwadorze, Peru, Boliwii, Chile i Argentynie. Z wyprawy powstanie film dokumentalny, a na bieżąco pojawiać się mają relacje na blogu i facebookowym profilu projektu.