Miska pełna wysokiej jakości karmy to już niejedyny luksus, jaki właściciele mogą zaproponować swoim psom i kotom w Portugalii. Z roku na rok przybywa bowiem sklepów specjalizujących się w sprzedaży ubranek i akcesoriów dla czworonożnych pupili.

Reklama

Tendencja ta widoczna jest również w dużych sieciach handlowych, których półka z wszelkiego rodzaju asortymentem dla zwierząt sukcesywnie się wydłuża - odnotowuje Pedro Barbosa, dyrektor sprzedaży w sieci supermarketów El Corte Ingles.

Na zachodnim krańcu Europy funkcjonuje już kilkadziesiąt hoteli dla psów i kotów, z czego niektóre obiekty proponują swoim czworonożnym klientom usługi takie jak fryzjer, salon piękności czy zabiegi rehabilitacyjne.

Najwięcej z nich działa w Algarve, najbardziej turystycznym regionie Portugalii, gdzie goście mogą podczas urlopu zostawić swoje zwierzęta w wyspecjalizowanych placówkach opiekuńczych. Wzorcowym obiektem jest Dogspa w miejscowości Pechao, gdzie w hotelu dla czworonogów działa kompleks basenów, salon piękności, klinika odchudzania, a także oddział położnictwa dla psów i kotów. Zwierzęta, które potrzebują szybkiego transportu do weterynarza mogą liczyć tam nawet na taksówkę.

Wprawdzie większość spędzających urlop w Dogspa zwierząt to pupile zamożnych turystów, ale w tym portugalskim kurorcie nie brakuje również skromnych czworonogów spełniających ważne misje publiczne.

W naszym ośrodku szkolone są również psy policyjne specjalizujące się w poszukiwaniu zwłok. Z uwagi na ich szczególne zadania zawsze staramy się im zapewnić maksymalny komfort i dogodne warunki - wyjaśnia Sandra da Silva, właścicielka Dogspa.

Innym elitarnym ośrodkiem wypoczynkowym dla czworonogów jest działający w XVIII-wiecznym pałacu hotel Estoi w pobliżu Faro, głównego miasta Algarve. Placówka ta, choć nastawiona jest na obsługę turystów, to posiada również część zarezerwowaną dla zwierząt. Za codzienną pielęgnację psów i kotów ich właściciele płacą około 20 euro.

W innych miejscach Portugalii za dwie sesje zabiegów kosmetycznych dla zwierząt, obejmujących m.in. kąpiel turecką, prysznic tropikalny i saunę płaci się od 14 do 55 euro.