Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej, poprawa sytuacji gospodarczej w Chorwacji nastąpi dopiero w przyszłym roku. W 2012 roku PKB kraju spadło o 2 procent, a ponad 18 procent obywateli jest bez pracy.

Reklama

Za wynajęcie najtańszych pokoi należy w tym sezonie zapłacić minimum 15 euro od osoby. Górną granicę trudno wyznaczyć, gdyż w ostatnich latach powstały liczne hotele pięciogwiazdkowe.

Teoretycznie turyści powinni wydać mniej w restauracjach. Chorwacja bowiem od 1 stycznia obniżyła podatek VAT na usługi gastronomiczne z 25 do 10 procent.

Przewodnicy turystyczni w Trogirze przekonywali jednak specjalnego wysłannika Polskiego Radia, że na razie restauratorzy nie zdecydowali się na obniżki.

Z kolei Chorwacka Agencja do spraw Poczty i Elektronicznej Komunikacji potwierdza, że wraz z wejściem kraju do Unii Europejskiej 1 lipca zostaną obniżone stawki połączeń telekomunikacyjnych. Polacy wypoczywający nad Adriatykiem za minutę wykonanego połączenia zapłacą 99 groszy netto. Obecnie stawki sięgają nawet 8 złotych.