Przed chwilą podjęliśmy decyzję zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy mieszkaniec Lechistanu, czyli Polski, może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł, tak jak jego przodkowie - mówił do premier Ewy Kopacz i gości w teatrze premier Turcji.

Reklama

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że to bardzo dobra wiadomość dla polskich turystów, którzy teraz będą spędzać nie tylko lato w Turcji. - To jest też dobra wiadomość dla tureckiego kraju, oni tam zostawią swoje pieniądze - mówiła do premiera Turcji. Ahmet Davutoglu wyznał, że liczy na rewanż ze strony Ewy Kopacz w kwestii zwiększenia frekwencji lotów do Turcji i udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji.

Polska jest zawsze rzecznikiem spraw Turcji na forum międzynarodowym i bardzo dziękujemy za to wsparcie - podsumował Ahmet Davutoglu. Ewa Kopacz zapewniła, że Polska będzie zawsze dobrym ambasadorem Turcji w Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Turcji podkreślali też, że kończą się obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, ale przyjaźń trwać będzie nadal. Podczas uroczystego koncertu na scenie prezentują się artyści z Turcji: Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Bursy, Państwowy Zespół Tańca Ludowego, Państwowy Chór Tureckiej Muzyki Ludowej z Ankary oraz Zespół Tureckiej Muzyki Dawnej ze Stambułu.