Stambuł to miasto, które z perspektywy podróżnika ma swoje dobre i złe strony. Do tych pozytywnych z pewnością można zaliczyć nieskończoność atrakcji. Burzliwa historia sprawiła, że miejsce to stanowi swoisty tygiel kulturowy, a ilość i bogactwo zabytków sprawiają, że nawet pełny tydzień spędzony tutaj może okazać się zbyt krótki, by wszystko zobaczyć. Świątynie, pałace i słynne bazary to tylko niektóre z nich, a nie można przecież zapomnieć, że Stambuł to miejsce o wyjątkowym, niepowtarzalnym klimacie i warto jest po prostu zapuścić się w wędrówkę gąszczem jego ulic, by to odczuć. Teraz jednak trochę o tej gorszej stronie. Metropolia jest największym miejskim skupiskiem w całej Turcji. Centrum biznesowe i kulturowe kraju ściąga tu nie tylko Turków. Do tego dochodzi jeszcze masa turystów. Sprawia to, że wszędzie jest bardzo gwarno i tłoczno - to tego stopnia, że dla niektórych po dłuższym czasie okazuje się to męczące. Nie można zapomnieć też o dużym natężeniu ruchu samochodowego. W związku z tym Stambuł jest głośny i zanieczyszczony. Co więc zrobić, jeżeli przed Wami zostało kilka wakacyjnych dni w Turcji, nie zobaczyliście jeszcze wszystkiego, a macie dość? Nie dać się zniechęcić i wyrwać się na Wyspy Książęce!

Reklama

Na Wyspy dostaniecie się w bardzo prosty i tani sposób. Ze Stambułu na wszystkie dostępne z nich można przepłynąć promem, cała podróż to koszt niższy niż filiżanka kawy, a w dodatku trwa niecałe półtorej godziny. Dlaczego warto je odwiedzić? Bo chwila relaksu na łonie natury, w ciszy i wśród pięknych krajobrazów sprawi, że z nowo zaszczepioną pasją z przyjemnością powrócicie do Stambułu, by dalej eksplorować miasto. Tego można być pewnym - w przeciwnym razie sami mieszkańcy nie robiliby tego w każdej wolnej chwili i masowo nie kupowaliby tutaj letnich rezydencji.

Archipelag składa się z kilku niedużych wysp, jednak tylko cztery z nich są dostępne dla turystów. Warto zobaczyć je wszystkie, ale ze względu na dość duże zróżnicowanie można też wybierać pod kątem własnych zainteresować. Na plażowanie, zwiedzanie, leniwe spacery lub wycieczki po górach - tutaj każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeżeli podczas wakacji w Stambule brakuje Wam wypoczynku na wybrzeżu i tradycyjnych nadmorskich krajobrazów, popłyńcie na Kinaliadę lub Burguzadę. Ponieważ nie mogą one zaoferować zbyt wielu atrakcji turystycznych, z pewnością unikniecie tłumów. A w zamian za to będziecie mogli cieszyć się pięknymi plażami i spokojem. Piasek i morze znajdziecie też oczywiście na pozostałych wyspach, ale tam należy spodziewać również sporego oblężenia. Szczególnie tyczy się to Buyakady. Wyspa ta jest za to interesująca z innego względu. Po pierwsze - pod kątem zwiedzania. I tu dotarło kulturowe zróżnicowanie Stambułu. Możecie tu podziwiać zabytki aż 4 różnych religii, w tym niektóre bardzo stare. Najpopularniejszy to bez wątpienia Yorgi - dawny grecki monaster. Nie bądźcie tylko zdziwieni, że nie dotrzecie do niego samochodem. Na całych Wyspach Książęcych obowiązuje całkowity zakaz poruszania się autami-stąd właśnie tutejsza cisza i czyste powietrze! A dla Was będzie to wspaniała okazja do dłuższego spaceru albo rowerowej wycieczki.

Jest jeszcze Heybeliada. Górzysta wyspa to idealne miejsce na wędrówki, a wśród tutejszych lasów porastających wzniesienia odnajdziecie wiele ukrytych skarbów architektonicznych. Są one pozostałością po czasach, kiedy to właśnie ta wyspa stanowiła centrum edukacyjne Turcji. Do dziś można tu podziwiać dawną akademię prawosławną, mieszczącą się w malowniczym monasterze. Heybeliada to także wspaniałe miejsce, by zjeść coś smakowitego w pięknym miejscu. Znajduje się tutaj kilka przystani, bardzo eleganckich i zadbanych, przy których mieści się wiele tradycyjnych restauracji. Na spacer czy na obiad - wybór należy do Was.

Jak widać, Wyspy Książęce to fantastyczny kierunek, by choć na chwilę uciec od Stambułu. Taka wycieczka może przydać się nawet tym, którzy uwielbiają miejskie wakacje i kochają poznawać nowe miejsca, wykorzystując swój urlop do granic możliwości. Samo tureckie miasto, chociaż tłoczne, z pewnością warte jest zobaczenia. Jeżeli chcielibyście je odwiedzić i przekonać się, jak bardzo jest barwne i magiczne, a przy okazji wyskoczyć na Wyspy Książęce, zarezerwujcie podróż z Tanimi lotami do Stambułu, gdzie znajdziecie połączenia lotnicze w najlepszej cenie.