Pod kocimi rządami

Tego, kto nigdy nie słyszał o Aoshimie z pewnością zadziwi wiadomość o tym, że ilość kotów na wyspie aż sześciokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców! Czworonogi wszędzie czują się tu jak u siebie w domu. Dlatego też nie sposób ich zauważyć, kiedy wylegują się na murkach i ławkach w gorącym słońcu i za nic mają sobie obecność człowieka. Dla podróżników są one główną atrakcją wyspy, jednak dla miejscowych ich towarzystwo staje się coraz bardziej uciążliwe. Nie chodzi tylko o same koty, ale także o tych turystów, którzy nie potrafią uszanować prywatności mieszkańców. Z drugiej strony - z pewnością zainteresowanie ludzi z całego świata musi ich cieszyć.

Reklama

Co ciekawe, koty zostały tutaj sprowadzone celowo przez człowieka, tylko w znacznie mniejszej liczbie. Mieszkańcy chcieli, żeby zwierzątka zajęły się plagą myszy, która bardzo im doskwierała. Niestety, nie zapanowano nad populacją nowych osadników, która bardzo szybko zaczęła się mnożyć. W ten sposób Aoshima stała się kocim rajem na Ziemi. O tym, jak dobrze im się tutaj żyje, mogą świadczyć niesamowite zdjęcia.

Aoshima - jinja

Na wyspie znajduje się także niezwykła świątynia, czyli Aoshima - jinja. To miejsce kultu związane z shinto, czyli tradycyjną japońską religią. Historia jej powstania spowita jest tajemnicą, a najprawdopodobniej sanktuarium zostało wzniesione na początku IX wieku. Co ciekawe, przez długi czas dostęp tu był bardzo ograniczony - wierni mogli się tu gromadzić tylko przez niewielką część roku, a turystów obowiązywał całkowity zakaz wstępu. Na szczęście, uległo to zmianie i współcześnie można cieszyć oko tym pięknym miejscem. Dla Japończyków Aoshima - jinja to jedna z bardzo popularnych lokalizacji na zawarcie małżeństwa.

Kapliczka była wielokrotnie przebudowywana. Dziś podziwiać tu można niesamowite rzeźby przedstawiające bóstwa Shinto.

Sea Crossing Festival

Reklama

Co roku w połowie lipca na wyspie obchodzone jest tradycyjne święto, reklamowane jako Sea Crossing Festival. Wówczas na brzegu morza odbywa się wielogodzinna parada, podczas której uczestnicy ubrani na biało wnoszą do wody pięknie przybrany ołtarze i kapliczki. Misterne konstrukcje ulokowane są na czymś w rodzaju tratw, które opiera się na ramionach biesiadników. Podczas tych obrzędów Japończycy proszą o obfite plony i duże połowy w nadchodzącym czasie. To niezwykła uroczystość, szczególnie dla kogoś, kto nie jest obeznany z japońską kulturą. Jednocześnie, święto jest bardzo radosne i daje dużo pozytywnej energii.

Diabelska tarka

Nazwa ta może budzić niepokój, ale nie ma się czego obawiać - "Diabelską tarką" Japończycy nazwali wybrzeże Aoshimy, które zostało ukształtowane w przedziwny sposób. Od plaży w głąb morza ciągną się skały o niespotykanym kształcie. Są wąskie i podłużne, ułożone względem siebie równolegle. Ta niespotykana kamienna formacja robi niesamowite wrażenie. Utrudnia to co prawda morskie kąpiele, ale nie jest to żaden problem. Wyspa została połączona specjalnym mostem z niedalekim kąpieliskiem, więc można tu pływać i uprawiać inne sporty wodne.

Natura na Aoshimie jest zachwycająca nie tylko ze względu na to dziwaczne wybrzeże. Na wyspie utworzony został rezerwat przyrody Aoshima Subtropical Botanical Garden. Chroni on niezwykłe rośliny właściwe strefie subtropikalnej. Warto się tu wybrać, aby w naturalnym otoczeniu obejrzeć krzewy i kwiaty, które w naszych szerokościach geograficznych można oglądać tylko w doniczkach albo oranżeriach.

Miyazaki

Aoshima, która liczy jedynie niecałe 4,5 hektara powierzchni, położona jest w prefekturze Miyazaki. Ten region Japonii to bardzo ciekawy obszar, gdzie znaleźć można wiele atrakcji - piękne plaże i klify, niesamowite rezerwaty tropikalnej fauny i flory, rozrywkowe centra miast i zabytki kultury i religii. Warto połączyć zwiedzanie wyspy z wyprawą po regionie, także z tego względu, że znacznie ułatwi to połączenie lotnicze. Najlepsze oferty lotów można znaleźć na Tanich lotach.