Montreux położone jest nad Jeziorem Genewskim, w regionie nazywanym Riwierą Szwajcarską. Przydomek ten został nadany okolicy ze względu na jej urok oraz to, że od stuleci ściągali tu podróżnicy z całej Europy. Jeżeli spodziewacie się ujrzeć to krajobraz charakterystyczny dla środkowej części kontynentu, możecie być naprawdę zdziwieni! Tutejszy klimat jest tak specyficzny, że ta część Szwajcarii porośnięta jest zarówno sosnowymi borami, jak i palmami. Dzięki temu idealnie nadaje się na wakacje- zarówno letnie, jak i zimowe.

Reklama

Wśród tutejszych zabytków najbardziej znanym jest zamek Chillon, położony nieopodal miasta. Pochodzi on z XIII wieku i prezentuje się niesamowicie. Monumentalność i surowa architektura świetnie współgrają z jego usytuowaniem - został on bowiem wzniesiony na skalistej wyspie na Jeziorze Genewskim. Tak trudna do zdobycie twierdza inspirowała wielu twórców, m.in. Byrona czy Rousseau, którzy w tej romantycznej scenerii umiejscawiali akcję swoich utworów. Obecnie w zamku mieści się muzeum, a wiele z sal pałacu zachowało się w zupełnie nienaruszonym kształcie. Wspaniałym pomysłem będzie połączenie zwiedzania Chillon z rejsem po Jeziorze Genewskim. Jeżeli natomiast nie jesteście wielbicielami takiej architektury, z pewnością znacznie bardziej do gustu przypadną Wam zabudowania samego Montreux. Eleganckie kamienice o spadowych dachach, ciągnące się wzdłuż wąskich uliczek przypominają stare dzielnice Paryża. W mieście zachowało się również sporo spuścizny Belle Epoque.

Otoczenie przez góry i jezioro sprawia, że Montreux to fantastyczne miejsce dla amatorów sportów - zarówno wodnych, jak i zimowych. Z drugiej strony, tutejsze zbocza idealnie nadają się na spacery lub przejażdżki rowerowe. Szczególnie, że przy okazji można odwiedzić tutejsze winnice. W końcu, dlaczego nie wykorzystać tego specyficznego charakteru Riwiery Szwajcarskiej i nie poczuć się jak w Prowansji?

W mieście co roku odbywa się jeden z najważniejszych festiwali jazzowych na świecie. Montreux Jazz Festival liczy już pięćdziesiąt lat. Obecnie organizatorzy starają się łączyć tradycję z nowoczesnością, dzięki czemu wszystkie koncerty podzielone zostały na różne grupy tematyczne i nawet fani współczesnych brzmień znajdą tu coś dla siebie. Wydarzenie rozpoczyna się z początkiem lipca i trwa do połowy miesiąca.

Jedną z największych atrakcji tego regionu Szwajcarii są podróże koleją. Chociaż w pierwszej chwili może i nie brzmi to zbyt ciekawie, warto jednak pamiętać o tym, jak stare są tutejsze linie oraz że przebiegają one w niezwykle pięknych miejscach. Z Montreux można wyruszyć aż kilkoma turystycznymi trasami, jednak szczególnie wartą uwagi propozycją jest Swiss Chocolate Train. Jest to pociąg, który powiezie Was przez niezły kawał kraju, a w trakcie tej podróży poznacie najbardziej smakowite oblicze Szwajcarii. Kolejne jego przystanki znajdują się bowiem w historycznych fabrykach czekolady i serów, a zatem specjałów, z których słynie to państwo. Sama kolejka natomiast to zabytkowa ciuchcia, która została pięknie odrestaurowana w stylu XIX wieku. Jeżeli brzmi to kusząco, wyruszcie na Riwierę Szwajcarską z Tanimi lotami, gdzie znajdziecie najlepsze promocje lotnicze w dogodnych terminach.

Reklama