Wystawa została zorganizowana z okazji stulecia urodzin znanej artystki. Co ciekawe, jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Paryżu - co może dziwić tym bardziej, że przecież postać piosenkarki urosła już do skali legendy. Filmy poświęcone jej biografii, miejsca z nią związane czy wreszcie same piosenki cieszą się niesłabnącą popularnością. Pomimo tego do niedawna jedyną galerią Edith Piaf w Paryżu było niewielkie muzeum, które prowadził jej przyjaciel. Zorganizowane było w jego prywatnym mieszkaniu. Chociaż ekspozycja, którą udało mu się zgromadzić, była naprawdę imponująca, o placówce mało kto słyszał i wkrótce sama ona stała się legendarna. Nic w tym dziwnego - aby odwiedzić tajemniczą galerię, trzeba było wcześniej umówić się na spotkanie, a informację najlepiej uzyskać od kogoś znajomego.

Reklama

Teraz wystawa poświęcona Edith Piaf zawitała do sal Biblioteki Narodowej Francji, a więc jednego z bardziej prestiżowych miejsc w Paryżu. Organizatorom udało się zgromadzić wiele fotografii i pamiątek z epoki, a przede wszystkim osobistych rzeczy i drobiazgów artystki. Nie mają one pełnić jednak funkcji tanich sensacji. Dzięki nim pomysłodawcy ekspozycji chcą pomóc odwiedzającym poznać piosenkarkę od tej strony, od której dane to było tylko bliskim jej osobom. Wszystkie zgromadzone eksponaty pokazują, jaką Edith Piaf była osobą i jaki miała stosunek do sztuki, sławy i popularności. Jak się okazuje, najważniejsza zawsze była dla niej muzyka, nawet wówczas, kiedy zdobyła już wielką sławę. Gościom ma to ukazać garderoba artystki, składająca się wyłącznie z czarnych zabudowanych kreacji, które miały nie rozpraszać publiczności podczas występów. To faktycznie dość nietypowe spojrzenie. Widzom podczas zwiedzania towarzyszyć będą piosenki Edith Piaf, a więc dla fanów jest twórczości udział w wystawie będzie z pewnością niezwykłym przeżyciem.

Nawet, jeżeli nie jesteście miłośnikami tej muzyki, z pewnością warto jest odwiedzić wystawę w Bibliotece Narodowej. W końcu Edith Piaf jest jedną z najważniejszych postaci związanych z Paryżem, która niesamowicie wpłynęła na to, jaki klimat ma to miasto. Podróż jej śladami wspaniale wzbogaci wycieczkę do stolicy Francji!

Ekspozycję można zobaczyć do 23 sierpnia. Krótką wycieczkę po stolicy Francji najwygodniej zaplanujecie z City Break Paryż, gdzie znajdziecie najtańsze przeloty i polecane przez podróżników hotele - więc pozostanie już tylko cieszyć się pięknem tego miasta!