Cypryjskie winnice

Reklama

W poszukiwaniu winnic na Cyprze najlepiej udać się do południowej części wyspy. Plantacji nie jest tutaj dużo, chociaż uprawa winorośli należy do najstarszych i najbardziej tradycyjnych zajęć dla mieszkańców tego terenu. Wiele osób zdecydowało się jednak porzucić ten fach ze względu na trudne warunki panujące na Cyprze. Susze, trudno dostępna woda i bardzo wysokie temperatury sprawiały, że produkcja wina wiązała się tu z ogromnym ryzykiem i koniecznością włożenia masy pracy. Na szczęście, cześć hodowców nie zrezygnowała i do dziś można cieszyć się ich trunkami.

Ponieważ uprawa winorośli dotarła na Cypr tysiące lat temu, wycieczka po tutejszych winiarniach to jednocześnie wyprawa w przeszłość. Jeżeli lubicie zwiedzać takie miejsca i jesteście przyzwyczajeni do widoku starych, tradycyjnych urządzeń, winnice na Cyprze i tak mogą Was zaskoczyć. Już choćby ogromne kamfory, w których przechowuje się alkohol. Stylizowane na antyczne, w takim otoczeniu sprawiają wrażenie prawdziwych starożytnych zabytków!

Obecnie tutejszy rynek nie jest zbyt rozdrobniony. Główny udział skupiają czterej wielcy producenci, reszta natomiast to bardzo małe, rodzinne hodowle. Jednak to właśnie te warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Nie tylko po to, by obejrzeć proces produkcji, ale także po to, by przekonać się, jak ważna dla tutejszych mieszkańców jest to profesja.
Festiwal

Cypryjczycy, którzy trudnili się od wieków produkcją wina, traktują to jednocześnie bardzo poważnie, ale z drugiej strony z dużą sympatią i sentymentem. Wszystko to można dostrzec podczas odbywającego się tutaj co roku Cypryjskiego Festiwalu Wina. Po raz pierwszy został on zorganizowany w latach 60. i od tej pory regularnie jednoczy wszystkich mieszkańców podczas hucznej zabawy. Ma on nieco odświętny charakter - przypomina nieco pod tym względem europejskie święta dożynkowe. Z drugiej strony, jego pomysłodawcy chcieli, by był on zupełnie niezobowiązujący i swobodny. Udało się to utrzymać do dziś i kiedy uczestniczy się w festiwalu, można odnieść wrażenie, że to po prostu sąsiedzkie spotkanie pełne wzajemnej serdeczności.

Reklama

Tegoroczna edycja będzie odbywała się od 26 sierpnia do 7 września. Podczas tych kilku dni w Ogrodach Miejskich w Limassol będzie można spróbować różnych win z miejscowych upraw, a także zasmakować w tradycyjnej, regionalnej kuchni. Władze Cypru zadbały jednak, by nie było to wyłącznie wydarzenie gastronomiczne. Podczas jego trwania odbędzie się wiele koncertów i pokazów tańca, dzięki czemu możliwe będzie jednoczesne zapoznanie się z kulturą ludową Cypru. Jeżeli chcielibyście odwiedzić Limassol i wziąć udział w Festiwalu Wina, najtańsze loty i rekomendowane przez podróżników hotele zarezerwujecie na City Break Cypr.