Archipelag dzieli od portugalskiego wybrzeża jedynie niecałe 15 kilometrów - jest to więc świetny kierunek dla tych, którzy podczas wizyty w tym pięknym kraju chcieliby znaleźć jakieś dodatkowe atrakcje. Najłatwiej jest dostać się tu z Peniche, a decydując się na rejs stąd, będziecie mieli okazję zobaczyć także to piękne miasteczko. Może ono poszczycić się przede wszystkim wspaniałymi plażami, starą architekturą oraz malowniczą mariną.

Reklama

Najbliższym portem lotniczym jest Lizbona - Portela. Znajduje się on w odległości 90 kilometrów od Peniche, jednak jako największe lotnisko w Portugalii zapewni Wam wygodę podróży. Najtańsze bilety zarezerwujecie natomiast na Tanich lotach.

Rezerwat przyrody

Wystarczającą rekomendacją dla wysp położonych u brzegu Portugalii powinno być to, że kilka lat temu zostały one w całości objęte ochroną. Utworzono tu rezerwat przyrody mający na celu przede wszystkim tutejszych zwierząt. Wszystkie wyspy słynną z tego, że stanowią naturalną siedzibę na wielu naprawdę uroczych gatunków ptaków. Nie można jednak zapomnieć o jednym - skoro utworzono tu obszar chroniony, archipelag musiał odznaczać się dobrze zachowaną przyrodą bez zanieczyszczeń. W dodatku w tym przypadku bardzo piękną. Wyspy pokryte są wysokimi skałami, klifami i jaskiniami, a wszystko to ozdabia fantazyjna roślinność.

Reklama

Berlenga Grande

Największą wyspą archipelagu, a jednocześnie jedyną możliwą do zamieszkania przez człowieka, jest Berlenga Grande. Jednak jej popularność wynika nie tylko z tego. Jest bardzo malownicza - górzysta, uformowana została z granitowych skał, które pod wpływem wiatru i wody przeszły niezwykłe metamorfozy, a ich kształty wprawiają w zachwyt. Z drugiej strony, zabytki znajdujące się na wyspie, chociaż nie są zbyt bogate, robią ogromne wrażenie. Przykładem może być twierdza pochodząca z XVII wieku. Surowy kamienny budynek, usytuowany na niedostępnych skałach po środku bezludnej wyspy bez wątpienia oddziałuje na wyobraźnię. Niegdyś na wyspie znajdował się także klasztor, ale niestety nie przetrwał do naszych czasów. Jego ruiny zostały jednak zaadaptowane i obecnie mieści się tutaj restauracja.

Dla surferów i nie tylko

Archipelag Berlengas staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród amatorów różnych sportów wodnych, podobnie zresztą jak pobliskie Peniche. Ze względu na bardzo dobre warunki, świetnie nadaje się zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących w różnych dyscyplinach. Przede wszystkim, to raj dla surferów. Wiatr, czysta woda i piękne widoki sprawiają, że trudno jest znaleźć lepsze miejsce. Jeżeli jednak nie jesteście miłośnikami deski, do popularnych w tym rejonie sportów należą również pływanie oraz nurkowanie. Nie zapomnijcie o tym, że podczas uprawiania jakichkolwiek sportów na wyspach możecie wpaść na nieznane sobie wcześniej miejsca - malownicze jaskinie i zatoki albo niewielkie plaże, co z pewnością uatrakcyjni rozrywkę.

Shutterstock