Dlaczego akurat Kolonia?

Reklama

Niemcy to dobry kierunek na city breaki, przede wszystkim ze względu na niewielką odległości. Dzięki częstym, wygodnym i tanim połączeniom samolotowym nie marnuje się czasu na sam transport – a przecież w przypadku kilkudniowych wakacji to właśnie czas jest jednym z najważniejszych czynników. W dodatku tutejsze miasta z różnych części kraju mogą zaoferować masę atrakcji. Planowanego wyjazdu nie trzeba wcale odbywać do Berlina. Owszem, stolica przyciąga wielu podróżników i ma się czym poszczycić, ale jest też wiele innych miejsc, które zachwycą Was swoim pięknem, a dzięki atrakcjom sprawią, że city break będzie niezapomnianym przeżyciem.

Wśród nich można wymienić właśnie Kolonię. To wyjątkowe miasto, które wiele elementów ze swojego charakteru zawdzięcza historii. Nie można zapomnieć, że niegdyś pełniła ona bardzo ważną rolę – zarówno polityczną i ekonomiczną, jak i religijną. To wszystko zapisało się budynkach, ulicach i atmosferze. Dzięki temu zarówno miłośnicy miejskiego klimatu, wielbiciele architektury i sakralnych arcydzieł, jak i tropiciele śladów przeszłości będą się tutaj świetnie bawić. Może się wydawać wręcz niemożliwe – szczególnie, że przecież niemieckie miasto zostało niemal zrównane z ziemią podczas II wojny światowej. Na szczęście długa, dokładna i drobiazgowa odbudowa przywróciła mu wszystkie dawne cechy. W dodatku Kolonia do granic możliwości wykorzystuje swoje położenie nad rzeką, a to zawsze nadaje miejscu czegoś specjalnego.

Jak dotrzeć na miejsce?

Najwygodniejszym środkiem transportu podczas podróży do Kolonii będzie rzeczywiście samolot. W pobliżu miasta znajdują dwa porty lotnicze: Cologne Bonn i Dusseldorf. Chociaż pierwszy dzieli zdecydowanie mniejsza odległość od celu podróży, to drugi jest wart uwagi. Jest to związane z dostępnością biletów lotniczych – w przypadku Cologne Bonn są one po prostu sporo droższe. Najtańsze bilety lotnicze zarezerwujecie natomiast na Tanich Lotach do Dusseldorfu. Port w Dusseldorfie jest świetnie skomunikowany również z Kolonią - do centrum miasta wygodnie, szybko i dość tanio bez problemu dotrzecie pociągiem.

A jak przemieszczać się już po samym mieście? Najlepsze będą oczywiście spacery, bo dzięki temu zobaczycie najwięcej i najlepiej poczujecie atmosferę tego miejsca. Ale dobrym rozwiązaniem będzie również wypożyczenie roweru – szczególnie, że taka turystyka jest coraz modniejsza.

Co zobaczyć w Kolonii?

Na zwiedzanie Kolonii można mieć tysiąc różnych planów, a każdy z nich będzie z pewnością równie dobry. W mieście nie można się nudzić, a wybór atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. Masa zabytków, w tym najsłynniejsze katedry w całej Europie pozwolą Wam przenieść się w czasie i poczuć historycznego ducha miasta. Z drugiej strony już same spacery po starym mieście będą pod tym względem zachwycające. A jeżeli w podróż wybieracie się z ukochaną osobą, to plusem będzie również romantyczna atmosfera. Panorama Kolonii jest jedną z najpiękniejszych na świecie, a takie widoki jak najbardziej sprzyjają zakochanym!

Godne polecenia są oczywiście tutejsze muzea. Wallraf – Richartz Museum to na przykład jedno z największych w całych Niemczech. Zebrano tutaj ogromną kolekcję sztuki od czasów średniowiecza. Możecie tu obejrzeć najbardziej znane rzeźby i obrazy. Miłośnicy sztuki sakralnej powinni odwiedzić Muzeum Schnutgena, wielbiciele współczesnych artystów Muzeum Ludwiga (można tu obejrzeć m.in. dzieła Warhola), a łasuchy – Muzeum Czekolady!

Reklama

City Break – nieco inna forma zwiedzania

Warto jednak tak zorganizować swój city break, by nie okazał się jedynie dwudniowym maratonem po muzeach i kościołach. Nawet krótka wizyta w nowym mieście to wspaniała okazja, by poczuć jego unikalny klimat i zobaczyć, jak się w nim żyje. Dlatego dobrze jest odwiedzić te dzielnice, które są popularne wśród mieszkańców, nawet jeżeli nie mają zabytkowego charakteru. Tak jest na przykład z Rheinauhafen. To nowoczesna część Kolonii wybudowana tuż nad Renem, dzięki czemu jest wizytówką stały się piękne waterfronty. Przystań, deptaki, kawiarnie i inne lokale sprawiają, że jest tu bardzo przyjemnie, a taka atmosfera przyciąga ludzi.

Nie można oczywiście zapomnieć o jedzeniu! Turystyka kulinarna nie bez powodu nieodmiennie święci triumfy. Lokalna kuchnia to nieodłączny element kultury danego miejsca – a jej poznawanie to bardzo przyjemny sposób na wczucie się w dane miejsce. Chociaż niemieckie dania narodowe są bardzo charakterystyczne i wyraźne, i raczej nie trafią w gusta każdego podróżnika bez wyjątku, to i tak warto chociaż i spróbować. A najlepiej połączyć to z wizytą w miejscowym browarze lub tradycyjnej piwiarni (a tych w Kolonii jest największe zagęszczenie na świecie), bo akurat niemieckie piwo uwielbiają wszyscy!