Stari Ras

Reklama

Czyli pierwsza stolica Serbii (państwa Raszki), pamiętająca czasy wczesnego średniowiecza. Miasto było połączone z Cesarstwem Bizantyjskim ważnym szlakiem handlowym, co miało niebagatelny wpływ na rozwój regionu. Stari Ras stracił swoje znaczenie dopiero w XIV wieku.

Dawna twierdza i świątynie wtapiają się w górski krajobraz. Ze wzgórz widać najbliższe miasto Novi Pazar. Do najstarszych zabytków zalicza się cerkiew Gradina, pochodząca z IX wieku, a także cerkiew św. Piotra, w którym można podziwiać dwu- lub trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a na miejscu można wypożyczyć dość tanio samochód. XIII-wieczne freski. Pod względem rozmiaru na pierwsze miejsce wysuwa się cerkiew św. Trójcy, wchodząca w skład klasztoru Sopoćani. Tutejsze malowidła którym udało się przetrwać do naszych czasów w praktycznie niezmienionej postaci, przedstawiają sceny z życia Matki Boskiej, upamiętniają także kilku średniowiecznych władców Serbii.

Monaster Studenica

Miejsce przez długi czas stanowiące centrum życia duchowego i kulturowego regionu, do dziś będący najbogatszym i najbardziej reprezentacyjnym klasztorem Serbii. Klasztor Studenica został założony w XII wieku przez Stefana Nemanię, choć sam budynek powstał dopiero dzięki jego synom. W XIII został pokryty freskami – dość nowym zjawiskiem było umieszczenie na ścianach klasztoru serbskiego pisma. Założyciel kompleksu umieścił na terenie budynku także swoje mauzoleum. W obrębie klasztoru działają aż 3 cerkwie, choć kiedyś było ich aż 9! Znajduje się tu także skarbiec i zbiory malarstwa z okresu XIII i XIV wieku.

Guca

Z czym kojarzą wam się Bałkany? Oczywiście z muzyką bałkańską! Guca – znajdująca się w zachodniej Serbii, w rejonie Dragacevo, przez lata była spokojną miejscowością, trwającą w otoczeniu malowniczej przyrody. „Stało się o niej głośno” (dosłownie) za sprawą sierpniowego festiwalu trąbek Guca. Muzyka orkiestrowa przez wieki towarzyszyła ważnym wydarzeniom z życia serbskiej społeczności – narodzinom, weselom i świętom narodowym. Podobno rozwojowi tej części lokalnej kultury dopomógł książę Milos Obrenovic, dzięki któremu w 1831 roku powstała pierwsza orkiestra wojskowa. Upodobanie do dźwięków instrumentów dętych przetrwało niezależnie od społecznych i politycznych uwarunkowań.
Przez lata muzycy występujący na Gucy byli samoukami, grającymi spontanicznie i ze słuchu. Podobnie jest i dziś, co nadaje festiwalowi wyjątkową atmosferę swobody i autentyczności. Obecnie jednak Guca naprawdę się rozrosła, z lokalnego wydarzenia stając się imprezą międzynarodową. Dziś w jej programie jest nie tylko muzyka, ale i konferencje poświęcone serbskiej kulturze.

Drvengrad

Lub Kustendorf, czyli sztuczne miasteczko wybudowane przez Emira Kusturicę na potrzeby filmu. W otoczonym niezwykłą przyrodą zakątku naprawdę można poczuć się jak w filmie. Między drewnianymi serbskimi chatami zobaczycie rekwizyty z obrazów Kusturicy – fani z pewnością rozpoznają czerwonego Volkswagena Garbusa. Poszczególne uliczki noszą nazwy cenionych przez Kusturicę postaci: jest więc ulica pisarza Andrića, Bruca Lee i plac Nikoli Tesli. Drvengrad to miasto z prawdziwego zdarzenia – jest tu cerkiew, sklepy z rękodziełem i kino (któremu patronuje Stanley Kubrick). W Kustendrofie co roku odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Drvengrad to miejsce wyjątkowe – z jednej strony miasteczko sprawia wrażenie bardzo naturalnego, z drugiej owiane jest atmosferą filmowej magii. W Drvengradzie możecie także spędzić noc w jednym z licznych hoteli – ceny nie należą jednak do najniższych.

Kalemegdan

Znajdująca się tu Twierdza Belgradzka zalicza się do najważniejszych zabytków Serbii i stanowi najstarszą część stolicy. Pochodzenie murów Kalemegdanu datuje się na I wiek, choć lata podbojów przez kolejne imperia (Rzym, Bizancjum, Turków) wpływały na zmianę ich wyglądu. Zobaczycie tu zarówno umocnienia, które dotrwały do naszych czasów jak i rekonstrukcje tego, czego nie udało się ocalić.

Kalemegdan pamięta liczne bitwy – podobno pod twierdzą stoczono ich aż 115! Mury są otoczone 30-hektarowym parkiem, lubianym przez Belgradczyków. Wewnątrz parku działa Muzeum Wojska, cerkiew Ruzica i zoo. Można tu spędzić cały dzień.

Nisz

Reklama

Trzecie największe miasto w całym kraju ma za sobą wielką i wspaniałą historię. Ze względu na swoje położenie tereny obecnego Niszu miały duże znaczenie już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Warto także wspomnieć, że właśnie tu przyszedł na świat cesarz Konstantyn! Po Konsantynie została w Niszu willa Mediana, zbudowana na letnie wypady cesarza.

Ważną, choć nieco mroczną atrakcją Niszu jest Wieża Czaszek. Powstała w wyniku antytureckiego powstania w 1809 roku. W ramach zemsty Turkowie zebrali czaszki martwych powstańców serbskich i nakazali obedrzeć je ze skóry. Skóry zostały odesłane sułtanowi w Konstantynopolu, natomiast czaszkami wybrukowano wieżę. Budowla miała od tej pory trwać ku przestrodze, zniechęcając lud serbski do kolejnych zrywów niepodległościowych. Przez lata rodziny zabierały czaszki z wieży, chcąc zapewnić swoim bliskim godny pochówek. Obecnie zostało ich tu zaledwie kilkadziesiąt, a wieżę obudowano kaplicą.

Nisz jest znany z zabudowań warownych – w starożytności na terenach miasta znajdowały się rzymski obóz Naissus. Twierdza w Niszu swój obecny kształt utrzymuje od XVIII wieku, kiedy miasto funkcjonowało pod panowaniem Turków. Mury dochodzą do długości 2 kilometrów. Co roku odbywa się trzydniowy festiwal jazzowy Nisville.

Felix Romuliana

Zabudowania z czasów rzymskich, mieszczące się w okolicach miasta Gamzigrad. Początkowo podejrzewano, że były to budowle obronne, jednak zdołano ustalić, że miejsce pełniło rolę pałacu cesarskiego – cesarz Galeriusz zbudował go, aby upamiętnić miejsce swoich narodzin. Wśród ruin można zauważyć mozaiki ze scenami polowań i greckimi bóstwami. Od 2007 roku całość znajduje się na liście UNESCO.

Serbia – kiedy lecieć?

Nie ma złej pory, żeby lecieć do Serbii. Temperatury przypominają te znane z Polski, a tłumów turystów nie uświadczycie nawet w lipcu. Tanie loty do Serbii najłatwiej znaleźć TUTAJ>>>