Reklama

Zgodnie z porozumieniem podpisanym osobno z każdą platformą i Europejskim Urzędem Statystycznym (Eurostat), występującym w imieniu Komisji Europejskiej, cztery serwisy będą regularnie dostarczać dane dotyczące liczby zarezerwowanych przez turystów noclegów i liczby gości. Informacje te będą gromadzone na poziomie lokalnych urzędów miejskich i przekazywane Eurostatowi. Dane personalne zarówno gospodarzy, jak i przyjezdnych, będą chronione przepisami unijnymi i nie zostaną ujawnione.

Tym samym Eurostat po raz pierwszy zyska dostęp do rzetelnych danych, dotyczących krótkoterminowego wynajmu w UE oraz statystyk korzystania z usług serwisów opartych na ekonomii współdzielenia, jakimi są m.in. Airbnb, Booking, Expedia Group i Tripadvisor. Chodzi tu o platformy umożliwiające prywatnym - przynajmniej w założeniu - osobom wymianę i sprzedaż usług np. wynajem lokalu lub przewóz.

Jak podkreślają unijni urzędnicy, dzięki porozumieniu Eurostat będzie nie tylko mógł publikować pełne dane dotyczące turystyki w UE i wynajmu lokali wakacyjnych w UE, ale raporty te także pozwolą lokalnym władzom lepiej zrozumieć kierunek rozwoju tego typu usług i potrzebę wprowadzenie ewentualnych regulacji.

Reklama

Turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi europejskiej gospodarki. Krótkoterminowy wynajem oferuje wygodne rozwiązania dla turystów i jest nowym źródłem dochodu dla mieszkańców. W tym samym czasie jednak pojawiają się wątpliwości co do wpływu tego typu usług na lokalne społeczności. Po raz pierwszy otrzymamy rzetelne dane, które pomogą nam w dyskusjach o tym, jak poradzić sobie w miastach w UE z nowym wyzwaniem. Komisja będzie nadal wspierała gospodarkę współdzielenia, jednocześnie pomagając społecznościom w radzeniu sobie ze zmianami - powiedział w czwartek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Pierwszy raport Eurostatu, dotyczący unijnej turystyki, powinien zostać opublikowany w drugiej połowie 2020 r.

Z ubiegłorocznego raportu unijnego urzędu wynika, że ok. 21 proc. mieszkańców UE korzysta ze stron lub aplikacji internetowych w celu wynajęcia lokalu wakacyjnego, a 8 proc. korzysta z aplikacji transportowych. (PAP)