Zdaniem prezes TIG, branża hotelarska szczególnie straci z powodu epidemii koronawirusa. Czekamy na ogłoszenie pakietu dla przedsiębiorców przez rząd, ponieważ pracownik jest w jakiś sposób zabezpieczony, natomiast przedsiębiorcy z branży hotelarskiej w ogóle. Jest to dramatyczna sytuacja – powiedziała PAP Wojtowicz.

Reklama

Zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji zagrożenia zdrowia powinniśmy ograniczyć w zasadzie wszystko, co wiąże się z przemieszczaniem i gromadzeniem ludzi, ale trzeba też zdać sobie sprawę, że niektóre biznesy staną nawet na krawędzi bankructwa, ponieważ wielu przedsiębiorców ma kredyty - podkreśliła prezes TIG.

Dodała, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze i mały wynajem pokoi zawieszają działalność w obawie przed stratami.

Na razie hotelarze spod Tatr nie podsumowali strat; pierwsze dane mają być opublikowane po weekendzie. Hotele przyjmują rezygnacje organizatorów wcześniej zarezerwowanych konferencji, szkoleń i wszelkich przyjazdów grupowych. Dotyczy całego marca, a w niektórych hotelach nawet kwietnia.

Hotelarze i kwaterodawcy obawiają się nawet, że do końca roku szkolnego nie będzie pod Tatrami żadnych grup uczniów. W maju i w czerwcu przypada tam szczyt sezonu wycieczek szkolnych.