Osoby, które nie okażą na granicy wymaganego dokumentu, będą kierowane na 10-dniową kwarantannę. Rozporządzenie ministra zdrowia Kostadina Angełowa obowiązuje do 30 kwietnia.

Reklama

Koronawirus w Bułgarii

W Bułgarii obecnie utrzymuje się stosunkowo niska liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 56 infekcji (4,5 proc. wszystkich wykonanych w tym czasie testów) i zmarło 29 osób chorych na Covid-19. 1301 osób wyleczono, w szpitalach przebywa 2877 pacjentów z Covid-19. Liczba zaszczepionych wynosi już 37 636, w tym 10 833 otrzymało już dwie dawki.

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew zapowiedział w piątek możliwą trzecią falę zakażeń, jeżeli do Bułgarii dotrze uważany za bardziej niebezpieczny południowoafrykański wariant koronawirusa. Jego zdaniem wariant ten jest "bardzo nieprzyjemny, powoduje cięższy przebieg choroby i może doprowadzić do zgonu w młodszym wieku".

Reklama

Kunczew przypomniał, że od poniedziałku otwarte będą szkoły również dla starszych uczniów; uczniowie klas 1-4 wrócili do stacjonarnego trybu nauki 4 stycznia. Według inspektora sanitarnego dotychczasowe doświadczenie pokazało, że szkoły „nie są straszliwym ogniskiem zarazy”. Oczywiście dochodzi do zakażeń, lecz nie na bardzo wysoką skalę - podkreślił.

W kraju rozpoczęło się szczepienie nauczycieli. Odsetek skłonnych do zaszczepienia się nie przekracza jednak 30 proc.