Spośród tych Włochów, którzy planują wakacje, 80 procent zamierza spędzić je w kraju, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Reklama

W analizie, opracowanej przez stowarzyszenia usługodawców tego sektora zaznacza się, że informacje te dają podstawy do ostrożnego optymizmu, ale nie przekreślają obaw związanych z przedłużaniem się kryzysu.

Odrobienie szkód niemożliwe

W trzech pierwszych miesiącach tego roku liczba krajowych turystów spadła o 64 procent, a zagranicznych o 85 procent, co wiąże się z zamknięciem stoków narciarskich. Straty poniesione w tym kwartale przez włoską turystykę oszacowano na co najmniej 8 miliardów euro.

Podkreślono zarazem, że odrobienie szkód z zeszłego roku jest niemożliwe. W 2020 roku wolnych pozostało 75 procent pokojów w hotelach i pensjonatach. Poprawa sytuacji nastąpiła wyłącznie w lipcu i sierpniu.

Nowy włoski minister turystyki Massimo Garavaglia powiedział w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, że po to, aby doprowadzić do ożywienia turystyki w kraju "należy zrobić jedną rzecz: zapewnić szczepionki dla wszystkich".

Międzynarodowy rynek turystyczny - dodał - jest "bardzo konkurencyjny". Za podstawowe zadanie nowy szef resortu uznał uratowanie miejsc pracy w tej branży.