Chorwacki Państwowy Urząd Meteorologii (DHMZ) wydał ostrzeżenie przed silnymi burzami w regionie otaczającym stolicę kraju oraz burzami i towarzyszącym im gradobiciu w okolicy Osijeka.

Wcześniej informowano, że we wtorek pogoda będzie bardzo niestabilna, a w większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze.

Reklama

We wtorek możemy spodziewać się kolejnego bardzo burzowego dnia. Należy śledzić prognozy i ostrzeżenia oraz stale mieć się na baczności, biorąc pod uwagę, że burze będą pojawiać się prawie przez cały dzień w różnych częściach Chorwacji - powiedziała przedstawicielka ministerstwa gospodarki i zrównoważonego rozwoju Dunja Mazzocco Drvar.

Niebezpieczeństwo polega nie tylko na sile burzy, ale zdolności do przemierzania przez nią ogromnych odległości i występowania przez stosunkowo długi czas. We wtorek oczekujemy silnych wiatrów i gradobicia - powiedział Nikola Vikić-Topić.

Dodał, że nadchodząca burza może być silniejsza od tej, która nawiedziła Chorwację w zeszłym tygodniu. W jej wyniku zginęły wówczas cztery osoby, a setki zostało rannych. Zniszczeniu uległo też wiele budynków czy słupów elektrycznych.