Biura podróży oferują jedynie ubezpieczenie podstawowe. Możemy się z nim czuć bezpiecznie, jeśli nic poważnego podczas wakacji nam się nie przytrafi. Wystarczy na pokrycie kosztów leczenia po nadepnięciu jeżowca w Grecji – 110 euro, ukąszenia przez owada na Kubie – 30 euro, czy zatrzymania biegunki na Dominikanie – 207 euro.
Reklama
Jeśli jednak podczas wojaży odniesiemy poważny uraz lub odezwie się choroba przewlekła, może się okazać, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. Przekonał się o tym pan Marek, który trafił w Meksyku do szpitala z objawami zatrucia. W trakcie leczenia odezwały się jego kłopoty z sercem i po kilku dniach został przeniesiony na oddział kardiologiczny. Firma ubezpieczeniowa zapłaciła za leczenie zatrucia, a potem przestała przelewać pieniądze. Turysta musi z własnej kieszeni wyłożyć ponad 200 tys. zł.
Wyjeżdżający za granicę powinni wybierać sumy ubezpieczenia zależne od kierunku podróży – wyjaśnia Agnieszka Florkiewicz, starszy specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych Signal Iduna. – O ile w Europie wystarczy 30 – 40 tys. euro, o tyle poza nią należy wybrać przedział 50 – 60 tys. euro – dodaje. Zaznacza jednak, że jeśli ktoś cierpi na choroby przewlekłe, powinien wykupić ubezpieczenie dodatkowe.
Ważne jest też, by rozszerzyć polisę albo wykupić dodatkowe ubezpieczenie, jeśli na wakacjach chcemy się wspinać po skałkach, jeździć rowerem po górach albo uprawiać rafting. – Towarzystwa zaliczają skoki na bungee, kolarstwo górskie czy wyścigi samochodowe do grupy sportów ekstremalnych, czyli wymagających ponadprzeciętnych umiejętności – wyjaśnia Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce. – Z kolei nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, rafting czy wspinaczka skałkowa, a także narciarstwo amatorskie, to sporty wysokiego ryzyka. Należy wybrać właściwe ubezpieczenie – dodaje.
Ubezpieczeniu nie podlegają szkody powstałe wskutek zamieszek, działań wojennych i terrorystycznych, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze naprawdę ekstremalnej wycieczki.
Reklama
Dobrze jest też zorientować się, jakie są koszty leczenia w kraju, do którego się wybieramy. Dla przykładu pomoc lekarska w razie złamania nogi na Majorce może kosztować 20 – 28 tys. zł, a ten sam uraz leczony w USA wraz z transportem wyniesie nawet 100 tys. zł.