Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia br., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie musimy już jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Możemy złożyć wniosek w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument.

Reklama

Opłata za wydanie paszportu wynosi obecnie:
• 140 zł – za paszport ważny 10 lat;
• 70 zł – za paszport ważny 10 lat, wydany z uwzględnieniem 50 proc. ulgi, która przysługuje m.in.: emerytom, rencistom oraz uczniom od 13 roku życia i studentom;
• 30 zł - za paszport wydany osobie małoletniej do 13 roku życia.


Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Najwięcej paszportów wydaje się w maju oraz w lipcu - podaje MSW, powołując się na statystyki. To oznacza, że w urzędach zaraz zacznie się kolejkowy szczyt. Lepiej więc złożyć wniosek o wydanie dokumentu jak najszybciej.

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych można wywnioskować również, że Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę. W pierwszym kwartale 2013 r. urzędy wojewódzkie przyjęły 322 tys. 485 wniosków paszportowych. To o prawie 30 tys. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.