Zanim przeczytasz ten artykuł i zaczniesz się do niego stosować, sprawdź, czy w międzyczasie nie zmieniły się regulacje, czyli czy linie lotnicze nie wprowadziły nowych zasad dotyczących przewozu bagażu. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do przewoźnika lub do firmy, która sprzedała ci bilet – tam zawsze uzyskasz aktualne informacje.

Reklama

Po pierwsze: rozmiar ma znaczenie

Media

Linie lotnicze, zarówno te określane jako tanie, oraz te tradycyjne różnie definiują wielkość bagażu podręcznego. Najkorzystniej swych klientów traktuje Ryanair, najgorzej Wizzair.

Oto, co możesz zabrać w wybranych liniach:

Ryanair – 2 sztuki bagażu (pierwsza: maksymalnie 10 kg i wymiary do 55 x 40 x 20 cm, druga: mała torebka w maksymalnym rozmiarze 35 x 20 x 20cm)
Wizzair – jedna sztuka bagażu o maksymalnej wadze 10 kg i rozmiarze 42 x 32 x 25 cm
Air France – jedna sztuka bagażu o maksymalnej wadze 12 kg i rozmiarze 55 x 35 x 25 cm
LOT – jedna sztuka bagażu o maksymalnej wadze 8 kg i rozmiarze 55 x 40 x 23 cm


Decydując się na wybór linii lotniczej, warto sprawdzić, czy będziemy w stanie zapakować się w bagaż podręczny. Dopłaty mogą być całkiem wysokie.

Po drugie: skalkuluj koszty

Reklama

To, ile zapłacimy za bagaż, może stanowczo zmienić kalkulację lotu, który określaliśmy jako „tani”. Opłaty za bagaż rejestrowany występują teraz tylko w Ryanair i Wizzair, czasem trzeba tez zapłacić za niego przy podróży niektórymi klasami AirFrance i KLM

Oto ile zapłacisz za bagaż:

Ryanair – 15kg (71zł – 95zł poza sezonem i 119zł - 166zł w szczycie sezonu) w 1 stronę
Wizzair – 32kg (63zł – 83zł poza sezonem i 105zł – 126zł w szczycie sezonu) w 1 stronę

Biorąc pod uwagę ceny i wagę bagażu, korzystniej wypada Wizzair - w każdym przypadku zapłacimy mniej i zabierzemy więcej.

Po trzecie: zastanów się co ci jest potrzebne

Naszym klientom wylatującym na 5-8 dni, rekomendujemy wybór bagażu podręcznego - mówi Joanna Woroniecka z FRU.pl, firmy zajmującej się sprzedażą biletów lotniczych. - Sporo zaoszczędzimy, odpowiednio się pakując. Jeśli lecimy na dłużej, kalkulujmy łączną cenę przelotu zawierającą opłatę za bagaż rejestrowany - dodaje.

A jak spakować się w rozsądny sposób, by zmieścić wszystko do bagażu podręcznego? Ilu podróżników, tyle szkół. Warto jednak zastosować się do kilku następujących porad.

Shutterstock

W bagażu podręcznym można przewieźć do 10 przezroczystych opakowań kosmetyków o pojemności 100 ml każdy. W związku z tym:

- zapakuj kosmetyki w przezroczystą torebkę (np. foliową) o maksymalnym rozmiarze 20 cm x 20 cm
- przelej kosmetyki do małych przezroczystych pojemników o maksymalnej pojemności 100 ml każdy. Możesz mieć nawet 10 takich fiolek - w sumie 1 litr kosmetyków na osobę
- jeśli latasz po Europie, nie zabieraj rzeczy innych niż niezbędne! Jeśli coś z podręcznych przedmiotów będzie ci naprawdę potrzebne - dokupisz to. Porównaj cenę na przykład dodatkowego szamponu z kosztami bagażu rejestrowanego.

W niektórych markowych drogeriach kupisz gotowe zestawy podróżne dostosowane do rygorów linii lotniczych.

A jak jest z ubraniami? Tu króluje zasada "na cebulkę". Jeśli tylko na to klimat w miejscu docelowym oraz aktualna pogoda w Polsce na to pozwalają, warto ubrać się grubo, by rzeczy, które w bagażu zajmują najwięcej miejsca, mieć na sobie. Latem dylematu tego nie mamy.

WIĘCEJ INFORMACJI na temat zasad przewozu bagażu podręcznego >>>