Shutterstock
Reklama

Heathrow. Blisko centrum, ale drogie dojazdy

Usytuowany blisko londyńskiego City (zaledwie 24 km od centrum) jest port lotniczy Londyn-Heathrow, największe lotnisko w Europie. W jego skład wchodzi pięć terminali, obsługujących blisko 70 milionów pasażerów rocznie. Nie dziwi więc dogodny dojazd do ścisłego centrum. - Lądowałam na Heathrow i do centrum jak zwykle dostawałam się metrem, które polecam jak najszybszą i najtańszą formę transportu – mówi Katarzyna Czajka, znana blogerka popkulturowa i wielka miłośniczka kultury Wielkiej Brytanii. - Jechałam kilka razy taksówką i mam wrażenie, że to rozwiązanie przegrywa czasowo z metrem - dodaje. Metro dowiezie nas do centrum za około 5 funtów (26 złotych). Pociągi oraz busy przeznaczone są głównie dla klasy biznesowej, a ceny wahają się między 10 a 40 funtami (od 52 do 210 złotych).

Shutterstock

Gatwick. Lotnisko lubiane przez podróżnych

Reklama

Nieco mniejszy i usytuowany bardziej na południu (40 km do centrum) jest port lotniczy Gatwick, który aż dziesięciokrotnie był uznawany za najlepsze lotnisko w Wielkiej Brytanii. Bezpośrednio przy jednym z dwóch dostępnych terminali znajduje się stacja kolejowa. Co 15 minut kursuje stamtąd Gatwick Express, który za około 17 funtów (89 złotych) dowiezie nas do Londyn Victoria Station w 30 minut. I właśnie z tej opcji najchętniej korzystają podróżni, by ominąć korki.

Luton, Stansted i Southend. Najczęściej wybierane przez Polaków

Na północy, aż 50 km od centrum Londynu znajduje się port lotniczy Luton. Lotnisko stało się bardzo popularne wśród Polaków po ekspansji tanich linii lotniczych. Podróż, mimo odległości, nie jest uciążliwa. Do wyboru są liczne linie autobusowe (czas podróży do centrum to jednak prawie 2 godziny) oraz znajdująca się nieopodal stacja kolejowa Luton Airport Parkway Station. Z tego połączenia najczęściej korzystają podróżni (14 funtów, czyli 73 złote), którzy chcą się szybko (bo zaledwie w 25 minut) dostać do serca miasta.

Reklama

Luton to lotnisko często wybierane przez Polaków ze względu na połączenia tanich linii lotniczych - mówi Joanna Woroniecka z FRU.pl. - Warto jednak przy rezerwacji biletów pytać o promocje. Kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy upolować prawdziwe okazje również do Heathrow, z którego jest najbliżej do centrum - tłumaczy.

Shutterstock

Dojazd z lotniska Stansted położonego 50 km na północny wschód od centrum również nie jest trudny. Do Victoria Coach Station dojedziemy licznymi liniami autobusowymi. Potwierdza to Stanisław Krawczyk, koordynator Dni Nauki w Warszawie, który do Londynu dość często wybiera się na konferencje naukowe. - Przy wyjściu zastanawiałem się tylko, dokąd dokładnie iść, żeby trafić do odpowiednich stanowisk dla autobusów. Podróż do Victoria Coach Station w centrum Londynu zajęła mi około godziny, może troszkę więcej - wyjaśnia.

Najdalej zlokalizowane, bo aż 58 km na wschód od centrum Londynu, jest lotnisko Southend. Najszybszy sposób na dotarcie do miasta to wybranie pociągu, który dojeżdża na stację London Liverpool Street Station. Cała podróż trwa około 50 minut, zaś bilet w jedną stronę kosztuje około 15 funtów (78 złotych). Może to niezbyt tanio, jednak wiele osób wysiada na wcześniejszych stacjach, płacąc ostatecznie mniej za bilet.

***

Planując lot do Londynu, warto doliczyć koszt przejazdu z lotniska do centrum. Z pewnością ułatwi to podróż i zaoszczędzi stresu spowodowanego niespodziewanym wydatkiem.

Lot pomiędzy Warszawą a Londynem zajmuje około 2 godzin i 30 minut. Warto poszukać okazji - już na jesień można zarezerwować loty (w dwie strony) od 194 zł (port lotniczy Stansed bądź Luton). Razem z dojazdem do miasta to wydatek w wysokości 250 zł. Z kolei połączenie do Heathrow dostępne jest od 509 zł plus 26 zł za dojazd metrem do centrum. (dane za Fru.pl, 13 sierpnia 2014 roku)