1. Odprawa online

Reklama

Coraz częściej pasażer spotyka się z możliwością odprawy online. Dotyczy to torby, którą zabieramy na pokład i pozwala zaoszczędzić nawet do kilku godzin. Samodzielnie, za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika, drukuje się kartę podkładową. Szczegółowe instrukcje otrzymuje się przy okazji kupna biletu. Odprawy dokonuje się we wskazanym przez sprzedającego czasie, np. na dwa miesiące przed odlotem do kilku godzin przed podróżą. Ryanair nalicza opłaty za wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku, warto więc zrobić to samemu, ze strony internetowej linii lotniczych za pomocą loginu i hasła przesłanych przez przewoźnika. Z kartą pokładową, biletem i dokumentem tożsamości zadeklarowanym w rezerwacji należy udać się bezpośrednio do stanowiska kontroli bezpieczeństwa.

2. Odprawa na lotnisku

Bagaż rejestrowany trzeba odprawić tradycyjnie. Każdy lot ma przyporządkowane stanowisko check-in o określonym numerze. Informacja o tym wyświetla się w holu głównym. Do odprawy trzeba zgłosić się nawet kilka godzin wcześniej, a najpóźniej na 45 minut przed odlotem (wg ustaleń poszczególnych przewoźników). Pasażer, który się spóźni, traci bilet. W czasie zdawania bagażu należy okazać odpowiedni dokument tożsamości zdeklarowany w czasie rezerwacji i stosować się do instrukcji kontrolera. Torba lub walizka muszą być opisane imieniem i nazwiskiem.

3. Kontrola bezpieczeństwa

Reklama

Po tradycyjnej odprawie należy udać się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Tam okazuje się bilet i dokument tożsamości lub paszport (w zależności od miejsca przeznaczenia lotu). Trzeba zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (zegarki, biżuteria, monety, paski, okrycie wierzchnie z suwakiem itd.). Wyjmujemy kosmetyczkę z płynami i elektronikę. Do kolejnego pojemnika wkładamy bagaż podręczny. Musi zmieścić się w nim zmieścić – w ten sposób sprawdza się jego wymiary. W przypadku przekroczenia limitów wagowych lub rozmiarowych bagaż zostanie przekwalifikowany jako rejestrowany i trzeba będzie uiścić dość wysoką opłatę. W zależności od linii może to być nawet 150 złotych. Jeżeli prześwietlenie spełniającego wymogi bagażu wzbudzi podejrzenia – kontroler dokona przeszukania. Przedmioty zakazane trzeba wyrzucić, inaczej nie zostaniemy wpuszczeni na pokład.

Reklama

Zdarza się, że mimo naszych czystych intencji, przejście przez bramkę spowoduje włączenie się alarmu. Czasem chodzi tylko o buty, które w obcasie zawierają metalowe elementy. Trzeba je zdjąć i poddać się przeszukaniu dokonywanemu przez osobę tej samej płci. Gdy już wszystko będzie w porządku, zabieramy swoje rzeczy i przechodzimy do sektora dla osób oczekujących na lot.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jakie wymiary ma mieć bagaż podręczny? Co można do niego włożyć? >>>

ZOBACZ TAKŻE: Jak się pakować, by uniknąć problemów na lotnisku? PORADNIK >>>