Londyn

Zmniejszenie turystycznych wydatków w Londynie ma gwarantować karta London Pass. Dzięki niej uzyskuje się dostęp do ponad 60 atrakcji, wycieczek i zabytków. Z London Pass nie traci się czasu w kolejkach, który można spędzić na wycieczkach po mieście – London Tours. W opcji jest także dokupienie karty Oyster Travelcard, która pozwala na nieco tańsze podróżowanie. Dodawany do karty bezpłatny, 160-stronicowy przewodnik zawiera przydatne rady i sugestie, jak tanio zwiedzić miasto i niczego nie pominąć.

Reklama

Widocznie mniejsze koszty dają się zauważyć przy zwiedzaniu co najmniej trzech atrakcji jednego dnia – przykładowo, zwiedzanie Tower of London (25£), londyńskiego ZOO (24,25£) i wycieczka objazdowa autobusami London Tours bez karty London Pass będzie kosztować aż 67£, natomiast 1-dniowy karnet to wydatek 55£. Jeśli natomiast przylatuje się do Londynu na 2 dni i zwiedzi się przynajmniej 6 najważniejszych atrakcji, na opłatach za wstęp da się zaoszczędzić nawet 75£. Przy zakupie 3-dniowego London Pass, zwiedzanie co najmniej trzech atrakcji dziennie pozwoli zaoszczędzić 100-120£. W przypadku karty 6-dniowej, zwiedzanie każdego dnia kosztuje zaledwie 20£. London Pass na 10 dni pozwala zaoszczędzić aż 350£ – przy zwiedzaniu 3 atrakcji dziennie, jeden dzień zwiedzania to tylko 15£!

London Pass można nabyć na oficjalnej stronie karty. Jednodniowa karta dla osoby dorosłej to koszt wysokości 59£, natomiast za kartę na 2dni płaci się 79£. Karta ważna przez 3 dni to koszt wysokości 85,50£, natomiast karta 6-dniowa wyniesie was 109, 65£.

Do London Passu można dodać kartę Oyster Travelcard. Pokrywa ona koszty podróży w całej sieci transportowej Londynu (włączając w to także autobusy i kolej naziemną) o każdej porze dnia przez cały tydzień, w godzinach szczytu i poza nimi.

Każa Oyster Travelcard będzie skorelowana z kartą London Pass. Przykładowo: jeśli kupi się kartę London Pass na 2 dni, dokupujecie kartę Travelcard także ważną przez 2 dni. System gwarantuje, że każdego dnia wydajecie tylko określoną kwotę, bez względu na liczbę kursów. Jednorazowa podróż metrem londyńskim to koszt wysokości 2,40£. Maksymalny dzienny limit wydatków na karcie to 6,50£, co oznacza, że jeśli dużo zwiedzacie i poruszacie się po mieście, każdy przejazd od trzeciego wzwyż będzie darmowy.

Jeśli jeździcie autobusem, jednorazowy kurs kosztuje 1,50£. 1-dniowa karta Oyster Travelcard dodana do karty London Pass to koszt wysokości 10£, za kartę dwudniową zapłacicie 15£, karta 3 dniowa to 25£, 6 dniowa to 40£, a 10 dniowa to 50£. Londyn jest podzielony na 6 stref transportowych, przy czym każda z nich ma ustalony inny system opłat transportowych. Z kartą Oyster Travelcard przestaje mieć to jednak znaczenie.

Reklama

Warto się jednak zastanowić, co w zwiedzaniu Londynu jest priorytetem. Wiele miejsc wcale nie pobiera opłat za wstęp, np. British Museum, Tate Gallery czy Natural History Museum – są to topowe miejsca w Londynie, z których każde wystarcza, by zająć cały dzień. Jeżeli więc nie chce się odwiedzać zoo, jest się gotowym odpuścić Tower of London czy wchodzenie na Big Bena – nie trzeba wydawać na zwiedzanie nic. A kartę Oyster można nabyć niezależenie od London Passu.

Lizbona

W tym roku otwiera się wiele nowych tanich lotów do Portugalii. Warto przypatrzeć się Lisboa Card. Karta gwarantuje bezpłatne wejścia do 26 atrakcji miasta, a do innych – bilety po obniżonej cenie. Kupując Lisboa Card, nie trzeba także martwić się transportem, bo obejmuje przejazdy metrem, autobusami i tramwajami, a nawet pociąg do Sintry i Cascais. Oprócz tego w koszt karty wliczone są także wycieczki z przewodnikiem i specjalne oferty na zakupy i wypady do klubów. Nie trzeba stać nawet w kolejkach przed muzeami.

Jak wygląda zwiedzanie z Lisboa Card w praktyce? Za darmo zwiedza się między innymi Wieżę Belem i Klasztor Hieronimitów (12 euro), windę de Santa Justa (5 euro), Pałac Ajuda (5 euro), Panteon Narodowy (3 euro), Narodowe Muzeum Azulejo (5 euro) czy Narodowe Muzeum Powozów (6 euro). Kartę można zamówić przez Internet. Jest ważna przez cały rok kalendarzowy, na wypadek, gdyby podróż została przełożona, a sama karta zostaje aktywowana dopiero przy pierwszym użyciu. Opcja 24-godzinna to koszt wysokości 18,50 euro, natomiast cena karty 48-godzinnej wynosi 31,50 euro. Za kartę ważną przez 72 godziny trzeba zapłacić 39 euro. Wszystkie wymienione wyżej atrakcje w sumie kosztują 36 euro, a na ich zwiedzenie w zupełności wystarczą 2 dni. Oszczędność nie jest duża, ale jeżeli uwzględni się ceny biletów na komunikację miejską i transfery z lotniska, to Lisboa Card okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie wejdzie się za darmo. Na liście bezpłatnych atrakcji brakuje Oceanarium (zniżka 15% z ceny 14-16 euro), Muzeum Calouste Gulbenkian (20% zniżki z 5 euro), czy Akwarium Vasco da Gama (20% zniżki z 5 euro). Niemniej jednak jest to jedna z bardziej korzystnych ofert karnetów turystycznych.

Oslo

Zniżki przydadzą się w czasie zwiedzania Skandynawii. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że ceny w Oslo potrafią być zawrotne. Kupując kartę Oslo Pass wchodzi się za darmo do ponad 30 muzeów. Ponadto można korzystać z darmowego transportu, darmowego parkingu, a nawet bezpłatnych wejść na odkryte baseny. Wśród atrakcji oferowanych przy zakupie Oslo Pass jest także wejście do Oslo Winter Park, Popsenteret, Oslo Summer Park, TusenFryd Amusement Park i zabawa na Ski Symulator Holmenkollen. Oslo Pass wiąże się także ze zniżkami na wynajem rowerów i specjalnymi promocjami w niektórych sklepach i restauracjach. Oslo Pass 24-godzinny będzie kosztować 335 koron. Za kartę 48-godzinną płaci się 490 koron, za 72-godziny natomiast 620 koron. Oslo Pass jest dostępny w większości hoteli, a także w centrach informacji turystycznej.

Warto jednak pamiętać, że w zależności od wybranego rodzaju Oslo Pass dostęp do poszczególnych atrakcji będzie działał na innych warunkach. Na przykład: rejs tradycyjną łodzią rybacką jest darmowy w przypadku wybrania 72-godzinnej Oslo Pass. Przy zakupie kart 24- i 48-godzinnych otrzymuje się 15% zniżki. Regularna cena tej atrakcji wynosi 203 koron – po obniżce będzie to już 173 koron.

Sztokholm

Tańsze zwiedzanie w Sztokholmie? Teraz to możliwe – wystarczy tylko wykupić kartęStockholm Pass. Umożliwia ona skorzystanie z ponad 60 najważniejszych atrakcji miasta, wśród których są ważne zabytki i muzea. W ramach karty można także korzystać ze zorganizowanych wycieczek i rejsów łodzią. Posiadając Stockholm Pass, można korzystać z komunikacji miejskiej, (ta opcja wymaga dodatkowej dopłaty za kartę Travel Card).

Czy Stockholm Pass się opłaca? Można to sprawdzić na przykładzie 10 najpopularniejszych atrakcji miasta. Za takie rozrywki jak objazdowa wycieczka autobusem, wejście do Muzeum Fotografii, Muzeum Vasa, Parku Rozrywki Tivoli, muzeum Junibacken, Pałacu Królewskiego, Muzeum Nobla itd. płaci się łącznie 2025 koron – czyli ponad dwa razy tyle, ile kosztuje trzydniowy Stockholm Pass. Za 1-dniowy City Pass płaci się 535,50 koron, natomiast wersja obejmująca komunikację miejską kosztuje 650,50 koron.