Statua Wolności

Posąg jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Pierwsza rzecz, którą widzieli przybywający do Nowego Jorku imigranci ze starego świata do dziś ma w sobie coś podniosłego. Nic dziwnego, że każdy, kto przybywa do Nowego Jorku chce zobaczyć 93-metrową statuę z bliska. Na wysepkę Staten Island możecie dostać się za pośrednictwem darmowego promu odpływającego z Manhattanu. Podróż trwająca 30 minut zapewnia wyjątkowe widoki. Naszym zdaniem na górę warto wchodzić tylko wtedy, gdy nie ma zbyt wielu ludzi – inaczej przeciskanie się po wąskich schodach będzie po prostu nieprzyjemne.

Reklama

Madison Avenue

Madison Avenue wzięła swoją nazwę od prezydenta USA Jamesa Madisona, ale dziś kojarzy się przede wszystkim z branżą reklamową, która rozwinęła się tu już w… 1861 roku. Dziś Madison Avenue to przede wszystkim skupisko sklepów znanych marek odzieżowych. Nawet jeśli nie planujecie luksusowych zakupów, przyjedźcie tu chociaż na spacer. Madison Avenue to wyjątkowo popularne miejsce – dlatego właśnie komunikacja miejska sprawdza się w tym rejonie lepiej niż podróżowanie samochodem. Do Madison Avenue zawiozą was autobusy M1, M2 i M3, albo ekspresowe autobusy BxM1, BxM2, BxM3, BxM4. Jeśli zamierzacie korzystać z metra, najbliższe Madison Avenue stacje to Lexington Ave/63 Street Station, Fift Ave/ 53Street Station albo 68 Street/Hunter College Station.

Metropolitan Opera

Znany teatr w Centrum Lincolna gościł wszystkie wielkie sławy operowego świata. Bilety na spektakle nie należą do tanich, ale dla wielbicieli opery to pozycja obowiązkowa. Jeśli wybieracie się do Metropolitan Opery metrem, powinniście wysiąść na 66th Street (Lincoln Center). Dojeżdżają tu także autobusy M5, M7, M10, M11 I M66.

Most Brookliński

Reklama

Jeden z najsłynniejszych mostów wiszących na świecie. Z Manhattanu do mostu Brooklińskiego można dostać się pociągiem – linie 4, 5 i 6 dowiozą was na stacje metra Brooklyn Bridge/City Hall Stop, które znajdują się najbliżej obiektu. Można także dojechać pociągiem do Fulton Street – stąd do mostu będzie kilka kroków.

Rockeffeler Center

Imponujące budynki Rockeffeler Center znajdują się między 48 a 51 ulicą Nowego Jorku. Jeśli marzy wam się zobaczenie fantastycznego Radio City Music Hall, dojedziecie do niego pociągiem linii 1 (należy wysiąść na 50th Street Rockeffeler Center Stop, gdzie czeka was krótki spacer). Da się tu także dostać pociągiem nr 6 – wtedy natomiast należy wysiąść na stacji 51st Street. Z Piątej Alei albo Madison Avenue do Rockeffeler Center kursują autobusy M1, M2, M3, M4 i M5 (przystanek końcowy – 50th Street).

Empire State Building

Ten imponujących rozmiarów wieżowiec jest kolejnym symbolem nie tylko Nowego Jorku, ale i całych Stanów. Na jego 86 piętrze mieści się obserwatorium – miliony osób przybywają tu co roku, aby zobaczyć z niego fantastyczną panoramę miasta. Budynek jest otwarty przez 365 dni w roku i praktycznie zawsze są tu tłumy. Do Empire State Building można dojechać za pośrednictwem pociągów 1, 2 i 3 – wysiąść należy na Penn Station/34th Street. Można także skorzystać z pociągów B,D,F,M,N i dojechać do stacji 34th Street.

Uniwersytet Columbia

Najstarsza uczelnia wyższa w stanie Nowy Jork to z pewnością coś, co warto odwiedzić. Wśród absolwentów uniwersytetu jest między innymi Barrack Obama! Do Columbia University dojedziecie autobusami linii M4, M5, M11, M60 i M104. Podróżujący metrem powinni wysiąść na stacji Columbia University/116th Street. Jeśli natomiast jedziecie pociągiem, powinniście wysiąść na stacji Grand Central Terminal albo Penn Station.

Kościół Świętej Trójcy

Neogotycki kościół św. Trójcy jest usytuowany między Wall Street a Broadwayem. Kościół pełni nie tylko funkcję świątyni, ale i sali koncertowej. Uzdolnieni artyści plus fantastyczna architektura świątyni to gwarancja niezapomnianych przeżyć estetycznych. Najbliższymi kościołowi stacjami metra są Wall Street (2,3,4,5), Broad Street i Rector Street.

Kwatera Główna Organizacji Narodów Zjednoczonych

To właśnie w Nowym Jorku przy 1 Alei między 42 a 48 ulicą znajduje się główna siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zwiedzanie budynku ułatwiają słuchawki z przewodnikiem, choć prawdziwą gratką dla turystów jest możliwość zjedzenia obiadu w Jadalni Delegatów ONZ. Do Kwatery Głównej ONZ najłatwiej dojechać metrem – najbliższa stacja to Grand Central.

Manhattan Skyline

Manhattan Skyline to umowna nazwa panoramy Manhattanu. Doskonale widać ją zza rzeki Hudson od strony New Jersey. Podróż będzie kilkuetapowa: najpierw należy złapać tramwaj PATH między ulicą 33/6 aleją, jadący w kierunku Journal Square. Następnie powinniście przesiąść się w następny tramwaj na przystanku Newport Pavonia. Celem jest Exchange Place – to stąd będziecie mieli najlepszy widok.

Nowojorskie Akwarium

Fantastyczne akwarium usytuowane w obrębie Brooklynu rozbudzi zainteresowanie podwodnym światem u wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku. Na gości czeka tu ponad 300 gatunków morskich stworzeń, a dodatkowymi atrakcjami są między innymi pokazy karmienia rekinów. Nowojorskie Akwarium to zabawa i nauka jednocześnie. Dojedziecie tu pociągami F i Q, które zatrzymują się na West 8th Street Station na Coney Island.

Museum of Modern Art

Największe Muzeum Sztuki Nowoczesnej na świecie. W jednym miejscu można zobaczyć dzieła najznakomitszych przedstawicieli sztuki współczesnej – od Picassa do Chagalla. Aby dostać się do muzeum z zachodniej części Manhattanu, trzeba skorzystać z linii metra E lub M jadących w kierunku 53rd Street albo Fifth Avenue. Alternatywą jest kurs pociągami B,D,F do 47-50 Street Rockeffeler Center.

Jak dojechać do poszczególnych miejsc już wiadomo, ale niektóre z nich są tak blisko siebie, że nie warto korzystać z komunikacji. Z Madison Avenue łatwo przejść na Uniwersytet Columbia, a potem do Central Parku. Po drugiej stronie parku – uprzedzamy, że park ma długość 4 km w linii prostej – znajdują się Metropolian Opera, luterański kościół św. Trójcy, a nieco dalej, między 5. a 7. Aleją – Rockeffeler Ceneter i Museum of Modern Art. Stąd już tylko kilka kroków do Empire State Building i nieco na wschód siedziba ONZ, ale taką wycieczkę trzeba rozłożyć na 2-3 dni. Jeszcze bardziej na południe znajduje się Most Brooklyński. Nowojorskie akwarium znajduje się daleko na południe, więc trzeba tam już dojechać komunikacją miejską. Podobnie do Statui Wolności. Tanie loty do Nowego Jorku można szybko dostać się do USA, ale żeby naprawdę skorzystać na tym wyjeździe dobrze jest mieć plan.