Ponad 3/4 wszystkich zarezerwowanych wyjazdów w biurach turystycznych w ostatnim tygodniu czerwca dotyczyło - oprócz trzech wymienionych krajów - również Hiszpanii i Bułgarii.

Reklama

Klienci najchętniej wybierają podróże samolotowe - czarterowe. Zainteresowaniem cieszą się też wycieczki objazdowe autobusowe. Natomiast wyraźnie spada popyt na wyjazdy z tzw. dojazdem własnym.

Ostatni tydzień przyniósł wzrost liczby rezerwacji o 15,9 proc. i liczby klientów o 16,4 proc. Dynamicznie wzrosła sprzedaż imprez autokarowych - o 56,3 proc., liczba pasażerów rejsów czarterowych - o 16,9 proc. i już tradycyjnie spadła liczba klientów z dojazdem własnym - o 7,6 proc. - poinformował PZOT.

W stosunku do ubiegłego roku na popularności zyskała Grecja i Hiszpania, zaś straciła Tunezja, Maroko i Cypr. Turyści wrócili też do Egiptu. Nadal nasi rodacy chętnie przebywają w Antalyi (Turcja), w Hurghadzie i Sharm El Sheikh (Egipt).

Najwięcej wyjazdów zagranicznych od początku roku odnotowano w kwietniu i maju; rekordowo dużo było ich w pierwszym tygodniu maja. Jak zauważa PZOT, wydłużenie roku szkolnego do końca czerwca spowodowało spadek wyjazdów w tym miesiącu.

Reklama

Według PZOT, w sezonie 2011/1012 za granicę wyjedzie o 12 proc. więcej Polaków niż w poprzednim sezonie.

W informacji zaznaczono, że źródłem danych jest system rezerwacyjny MerlinX. Dane zawarte w raporcie bazują na rezerwacjach dokonanych przez 3591 agentów. Dodano, że w ciągu ostatniego roku liczba agentów wzrosła o 6,8 proc.