To rzadkość o tej porze roku - nawet w styczniu średnia temperatura w dzień to 12,3, a w nocy jest o sześć stopni niższa. jednak tegoroczna zima wywołała opady sniegu nie tylko w Hiszpanii czy w połodniowych Włoszech, ale i w zazwyczaj bardzo ciepłych miastach leżących nad Adriatykiem.

Reklama

W Dubrowniku, służącym za plan zdjęciowy dla Królewskiej Przystani, stolicy Siedmiu Królestw, w ostatnich dniach odnotowano ujemne temperatury. Wędrując po pokrytych śniegiem plenerach odwiedzający miasto mogli osobiście przekonać się, co mogą odczuwać ich ulubione postacie. Fort Lovrijenac, nazywany także Gibraltarem Dubrownika, wykorzystano przy kręceniu epickiej bitwy morskiej nad Czarnym Nurtem, podczas której Stannis Baratheon podjął próbę szturmu na Królewską Przystań i pozbawienia Joffrey’a tronu.

Media

Malownicza ulica Świętego Dominika, pełna wąskich przejść i przesmyków, znajduje się na Starym Mieście Dubrownika, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulica wykorzystana została w kilku scenach serialu, na przykład podczas kręcenia niesławnego marszu wstydu Królowej Cersei, której w akcie pokuty nakazano przejście nago ulicami miasta.

Położona niedaleko Dubrownika wyspa Lokrum, będąca Rezerwatem Przyrody i Specjalnym Rezerwatem Roślinności Leśnej, jest w serialu miastem Qarth, gdzie Daenerys został przyjęty przez Króla Przypraw. Przepłynięcie na wyspę z dubrownickiego portu trwa zaledwie 15 minut.

Reklama

Z kolei nie dłużej niż 20 minut trwa podróż z Dubrownika do Arboretum w miejscowości Trsteno. Znajdują się tam bujne ogrody będące w serialu częścią Czerwonej Twierdzy gdzie swoje intrygi snują Lord Varys i Olenna Tyrell.

Reklama

Loty do Dubrownika o tej porze roku ne są drogie, kosztują nawet poniżej 600 złotych. Ich plan można sprawdzić na FRU.pl