Czeski Raj – kraina rozbójnika Rumcajsa

Reklama

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Przed milionami lat w tym miejscu znajdowało się morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże piaskowcowe, idealne dla miłośników wspinaczek. W 2005 roku Czeski Raj został ogłoszony Geoparkiem UNESCO.

Do przyrodniczych unikatów należą tutejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów. Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, japisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej.

Bramą do Czeskiego Raju nazywane jest miasteczko Jičín. Zwiedzimy tu zakład szewski Rumcajsa, interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Pałacu Valdstejna na rynku (galeria Radka Pilařa) i wieżę z 1568 roku, z której rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Każdego roku na początku września odbywa się tu barwny festiwal Jiczyn – miasto bajki. Na kilka dni miasto zmienia się w prawdziwe bajkowe królestwo. Na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, korowód masek, najróżniejsze warsztaty twórcze i duży pokaz sztucznych ogni.

Czeski Raj słynie z romantycznych ruin zamków ulokowanych na skałach i warowni. Symbolem regionu są Trosky, dominujące nad okolicą ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku, z dwiema wieżami widokowymi, Panną (57 m) i Babą (47 m). Zamek na przestrzeni wieków inspirował romantycznych malarzy i poetów.

W monumentalnym gotyckim zamku Kost znajdziemy ekspozycję poświęconą rodowi Kinskich, właścicieli obiektu. Ciekawostką są także podziemia z ekspozycją średniowiecznych narzędzi tortur.

Zamek i pałac Staré Hrady prezentuje wspaniałą, bajkową ekspozycję dla dzieci, a także tysiące eksponatów prezentujących życie prostego ludu, mieszczan i szlachty za panowania cesarza Franciszka Józefa I. Na dzieci czeka poszukiwanie tajemniczej komnaty, mnóstwo smoków i smoczków oraz bajkowe podziemia z całą plejadą skrzatów, diabełków, czarownic i innych bajkowych postaci.

Wnętrza pałacu Sychrov, romantycznej siedziby szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku, zachwycają pięknymi rzeźbami i zachowanym oryginalnym wyposażeniem. W rodzinnej galerii Rohanów znajdziemy imponującą kolekcję (243 obrazy) francuskiego malarstwa portretowego. Obiekt otacza duży, piękny park z rzadkimi odmianami roślin.

Inne

Skały Adrszpasko-Teplickie – piaskowcowe olbrzymy

Reklama

Skały Adrszpasko-Teplickie, ulubione przez turystów miasto skalne, ulokowane jest między Teplicami nad Metují i Adrszpachem oraz szczytem Čáp w pobliżu wsi Skály.

Wędrując wśród skał Adrszpaskich możemy podziwiać fantastyczne kształty skał o ciekawych nazwach - Starosta i Starościna, Orle Gniazdo, Ząb czy Diabelski Most. Podczas wycieczki odpoczniemy przy Dużym Wodospadzie, z którego woda wytryśnie dopiero wówczas, gdy wypowiemy odpowiednie zaklęcie. Jest tu także mała zapora, po której można popływać łodzią. Na końcu trasy znajduje się Echo Skalne. Rzeczywiście, echo jest tu wyjątkowe. Wiedziano o tym już w roku 1783, kiedy dla turystów grywano tu na rogu i strzelano z moździerza. Huk wystrzału odbijał się siedmiokrotnie od ściany Krzyżowego Wierchu.

Inne

Skały Teplickie - monumentalne skały o ciekawych nazwach, na przykład Gąsienica, Siekiera Rzeźnika czy Golem. Po drodze możemy wspiąć się na platformę widokową na ruinach zamku Střmen. Ścieżka zaprowadzi nas następnie pod wielką Wieżę Strażniczą, jeden z symboli Skał Teplickich. Na rozstaju dróg, koło Syberii, wejdziemy po kamiennych schodach przez Duży Plac Kościelny do Kaplicy Skalnej i wąskim przesmykiem przeciśniemy się do Lwiej Klatki. Nagle znajdziemy się w Ogrodzie Karkonosza. Wokół wznoszą się najsłynniejsze kształty Skał Teplickich, na przykład Korona Skalna, Ściany Kościelne i Marcińskie czy Kościół Skalny.

Inne

Czeska Szwajcaria – wyprawa do baśniowej krainy

Tajemnicza kraina sosnowych lasów i głębokich dolin, wśród których wznoszą się majestatyczne wieże, bramy, ściany i labirynty skalne. Wiele skał jest ostoją niezwykle cennych gatunków fauny i flory.

Inne

Park narodowy Czeska Szwajcaria leży przy granicy z Niemcami, która oddziela jednocześnie drugą jego część – Szwajcarię Saksońską. Przed milionami lat znajdowało się tu morze. Po jego ustąpieniu pozostał wyjątkowy krajobraz. Chociaż obszar ten jest najniżej położonym miejscem w Czechach, przypomina góry. Znajdziemy tu wysokie piaskowcowe ściany i wieże, bramy skalne, wąwozy i góry stołowe. Okolica była miejscem schronienia dla pradawnych ludzi już przed dziesięcioma tysiącami lat. W XIII i XIV wieku osadnicy niemieccy zakładali tu wsie i miasta, na skałach wyrastały zamki. W niespokojnych czasach okoliczni mieszkańcy szukali schronienia wśród skał przed wojskami. Dziś w wielu miejscach Czeskiej Szwajcarii znajdziemy ślady dawnych wydarzeń – napisy na skałach wyryte przez mieszkańców wsi, krzyże pokutne i kapliczki skalne.

Symbolem regionu jest Brama Pravčicka - największy most skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 m, szerokość niemal 27 m. Doskonałym punktem wyjściowym na wycieczki do Bramy Pravčickiej jest, oddalona o 3 km, malownicza miejscowość Hřensko.

Inne

Oprócz pieszych szlaków, na turystów czekają wspaniałe trasy rowerowe. Polecamy na przykład wycieczkę z miasteczka Krásna Lípa, gdzie możemy wypożyczyć rowery elektryczne, w kierunku doliny Kyjovské údolí do miejscowości Hinterhermsdorf w Niemczech. Tam możemy wspiąć się na wieżę widokową Weifberg, skąd rozciąga się piękna panorama Szwajcarii Saksońskiej.

Warto zwiedzić także miasto Děčín. Znajdziemy tam jedną z najpiękniejszych kamiennych wież widokowych w Czechach. Jej wysokość wynosi 33 m, na szczyt wiodą 153 schody. Wieża należy do najstarszych w Czechach. Zbudowana została w roku 1864. W Děčínie zwiedzimy również piękny pałac, służący dawniej jako twierdza wojskowa, będący następnie siedzibą słynnych rodów szlacheckich. Gościli tu liczni władcy europejscy i artyści. Fryderyk Chopin skomponował tu „děčínski“ walczyk As-dur.

Więcej informacji: www.czechtourism.com