Teatr, piwniczki winne i zbiory zakonu krzyżackiego. Co jeszcze skrywają zamki i pałace Czech? TOP 12
1 Bajkowa twierdza jest pełni jest urządzona – wyposażenie ma pochodzić głównie z prywatnych zbiorów arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, a częściowo – ze zbiorów zakonu krzyżackiego. Oglądać można m.in.: pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, komnatę rycerzy okrągłego stołu, wieżę hejnałową, salę sądową, a także system fortyfikacji i zaplecze techniczne, w tym np. zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. To tu kręcono liczne filmy – od czeskich baśni po włoską opowieść o księżniczce Fantaghiro.
Media
2 W jednym z najpiękniejszych miast czeskich – w 1992 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – znajduje się rozległy kompleks zamkowo-pałacowy. Drugi co do wielkości w Republice Czeskiej (pierwszy jest Zamek Praski). Udostępniono dwie trasy zwiedzana, ale też: ogrody włoskie z fontanną kaskadową, 72-metrową wieżę zamkową (roztacza się z niej panorama miasta), celę głodową, piwnice św. Wacława, lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych, a także barokowy teatr z niemal całkowitym wyposażeniem. Są tam: kostiumy, rekwizyty, a także skomplikowany zestaw urządzeń do zmian dekoracji. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie! Wśród eksponatów, na które warto zwrócić uwagę, jest też np. złota kareta – wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która do dziś świadczy o kunszcie ówczesnych rzemieślników.
Media
3 Otwarty przez cały rok późno barokowy zamek pozwala na zwiedzenie m.in. sali lustrzanej i 11 pokojów w stylu barokowym, rokoko i klasycystycznym. Warto też przespacerować się po ogrodach (francuskim i angielskim). Chętni mogą spędzić tu noc – na zamku działa czterogwiazdkowy hotel.
Media
4 Jeden z najpiękniejszych neogotyckich czeskich pałaców, dla którego inspiracją stał się królewski zamek Windsor. Wejścia strzegą dwie wieże przypominające figury szachowe, a także klamka z wroną, która dziobie głowę Turka (lub Maura, w zależności od wersji). To herb Schwarzenbergów – magnackiego roku, który w 1661 roku przejął pałac. W środku ponad 140 komnat, w tym m.in. prywatne pokoje i sale reprezentacyjne z rzeźbioną okładziną ścian, eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i bogatymi zbiorami obrazów, srebra i gobelinów oraz dawna kuchnia – ze sprzętami z przełomu XIX i XX wieku. Warto przyjechać tu nie tylko w dzień, ale też po zmroku – pałac jest przepięknie podświetlony.
Media
5 Należy do jednych z najpopularniejszy i najpiękniejszych czeskich zamków. Wzniesiony zaledwie w 10 lat przez ukochanego króla Karola IV był miejscem, gdzie przechowywano klejnoty królewskie, relikwie i dokumenty państwowe. Do dziś oglądać można m.in. Wielką Wieżę i kaplicę z 2,2 tys. oszlifowanych kamieni.
Media
6 To jeden z najstarszych i najsłynniejszych czeskich zamków. Dawniej drewniany myśliwski, teraz murowany (pierwsze wzmianki o nim, pochodzą z roku 1109-1110 z Kroniki Kosmasa). Początkowo służył jako ostoja panującego rodu Przemyślidów – odbywały się tu nie tylko uczty i biesiady, ale też narady państwowe – a później także np. więzienie państwowe.
Media
7 Lednice-Valtice To tu mieści się zespół pałacowo-parkowy zwany najczęściej Ogrodem Europy. Także wpisany na listę UNESCO. Rozciąga się od barokowego pałacu w Valticach (letnia rezydencja rodu Lichtensteinów, jednego z najpotężniejszych w Europie) do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach (Lichtensteinowie zamieszkiwali go do 1945 roku). Między nimi znajdują się m.in. ogród francuski i ziołowy oraz park angielski poprzecinane stawami, ścieżkami spacerowymi i zabytkowymi budowlami. Jest m.in. minaret, pałacyk myśliwski Randez-vous, ale też np. Świątynia Apolla, Pałacyk Graniczny i Świątynia Trzech Gracji.
Media
8 Pałac Valtice budowało łącznie 13 książąt; swego czasu rezydencję tę – pod względem wyposażenia, zbiorów i bogactwa inwentarza – przyrównywano z samym dworem cesarskim w Wiedniu. Zachowały się: dziedziniec honorowy, wnętrza pałacu i rozległe piwnice, gdzie można się napić morawskiego wina (Salon Win Republiki Czeskiej). Winne krzewy przybyły tu jeszcze z legionami rzymskimi cesarza Marka Aureliusza.
Media
9 Średniowieczny zamek położony na występie skalnym i z trzech stron otoczony rzeką Ohrzą. Stąd też pochodzi najprawdopodobniej jego nazwa, czyli łokieć – rzeka tworzy łagodne zakole o kształcie nasuwającym skojarzenia z ludzkim łokciem. Zamek był jednym z ulubionych miejsc odpoczynku króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV – chętnie przyjeżdżał na polowania w okolicznych lasach. Dziś wnętrza budowli skrywają m.in. dawne więzienie, wystawę narzędzi tortur (towarzyszą jej efekty dźwiękowe), a także porcelany z okolicznych zakładów (łącznie z akcesoriami łazienkowymi).
Media
10 Liczące osiem wieków zamczysko jest jednym z najpiękniejszych na Morawach. Położone na wysokiej skale, otoczone głębokimi fosami, a wyposażone w mosty zwodzone i wysokie mury z wieżami nigdy nie zostało przez wroga zdobyte. A nawet gdyby tak się stało, to rycerz w zbroi nie dałby rady przecisnąć się przez wąskie korytarze. Zamek powstał jako siedziba Pernštejnów – to dawniej najbogatszy czeski ród.
Media
11 Neogotycki pałac to dawna siedziba rodu Rohanów. Warto zobaczyć tam m.in. altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura, a także przespacerować się po parku angielskim liczącym, bagatela, ok. 26 ha. Pałac to też ważne centrum kultury – tak za dnia, jak i nocą. Organizowane są tu nie tylko imprezy kulturalne, ale też pokazy sokolnicze i nocne zwiedzania.
Shutterstock
12 Prawdopodobnie ostatni prawdziwy zamek warowny w Czechach – średniowieczna twierdza została wyposażona np. w urządzenie, które mogło zalać wewnętrzny dziedziniec, po czym szybko teren osuszyć. I to bez żadnego uszczerbku dla murów. Do dziś zachowały się pokoje możnych, a także pomieszczenia, w których mieszkała służba.
Media
13 Siedziba pierwszych czeskich królów położna na dawnym szlaku handlowym nad spływem Wełtawy i Otavy – trudno o piękniejszą scenerię. Zamek powstał w XIII wieku jako królewska warownia – to dlatego ściany wieży mieszkalnej mają 3-metrowe mury i dodatkowo zabezpieczone zostały spiczastym zwieńczeniem (kule z broni miotającej i palnej padające pod kątem ostrym ześlizgiwały się po budowli, czyniąc ją praktycznie niezdobytą). Nic więc dziwnego, że to tu – zanim powstał Karlštejn – przechowywano klejnoty koronacyjne. Z czasem zamek zmienił jednak oblicze – wybudowana w XX wieku zapora wodna przykryła m.in. obwarowane podzamcze.
Media
14 Spośród ponad 200 zamków i pałaców w Czechach warto także zobaczyć: malownicze ruiny zamku Orlik, a także...
Media
15 ... np. zamku Trosky – symbolu Czeskiego Raju. To tam nad bazaltowymi skałami górują dwie wieże nazywane ze względu na swój wygląd Babą i Panną. Podobno zamkowe wzgórze kryją rozległe podziemia i przejścia do jaskiń.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję