Czechy dla aktywnych – gdzie warto pojechać i co zobaczyć? GALERIA
1 Warte polecenia są także m.in. Morawska Trasa Rowerowa (biegnie wzdłuż Kanału Baty w regionie Moraw Wschodnich), którą można połączyć z rejsem statkiem przystosowanym do przewozu rowerów oraz trasa z Czeskich Budejovic do Hlubokej nad Wełtawą w regionie Czech Południowych. Ciekawostką jest fakt, że na jej końcu znajduje się jeden z najpiękniejszych pałaców w Czechach, wzorowany na zamku królewskim Windsor.
Media
2 Ale są też trasy tematyczne, w tym np. Morawskie Trasy Winiarskie (Morawy Południowe), które liczą ponad 1,2 tys. km i łączą najsłynniejsze gminy winiarskie oraz Trasa Znojemska – 165 km. Atrakcją tej ostatniej są kursujące wiosną i latem tzw. winobusy, czyli autobusy z przyczepkami na rowery. Można nimi dojechać do blisko 20 piwniczek winnych.
Media / David Marvan
3 Specjalnie z myślą o rowerzystach w każdym regionie Czech uruchomiono tzw. cyklobusy, czyli autobusy przystosowane do przewozu rowerów. Coraz bardziej popularne, szczególnie w terenach górskich, stają się rowery elektryczne. Można je wypożyczyć we wszystkich regionach Czech.
Media
4 Osobą grupą tras rowerowych są singletracki i parki rowerowe – to propozycja przede wszystkim dla miłośników adrenaliny i jazdy na rowerach górskich. Najstarsza z nich wiedzie pod Smrkiem w Górach Izerskich – zaprojektowana została przez Walijczyka, Dafydda Davisa, jednego z najlepszych projektantów w tej branży na świecie. Singletracki wytyczono także w Jesionikach w ośrodku Kouty nad Desnou i Dolní Morava.
Media
5 Parki rowerowe znajdują się z kolei w Novym Měste na Moravie – Cyklo Arena Vysočina z trasami o kilku stopniach trudności, Karkonoszach – w Svatym Petrze, w Rokytnicach nad Jizerou i w Mladych Bukách oraz w Beskidach, na południowym stoku w dolinie Pluskovec w Velkych Karlovicach – Singletrail Bike Park Kyčerka to przy tym najstarszy park rowerowy we wschodnich Morawach.
Media
6 Liczba tras rowerowych dla miłośników adrenaliny stale rośnie – najnowsze powstają głównie przy kolejkach linowych w ośrodkach narciarskich, dzięki czemu mają bardzo dobre zaplecze. Oferują m.in.: serwis, myjnie, prysznice, przebieralnie, punkty gastronomiczne i kwatery.
Media
7 Na piechotę Bardzo dobrze oznakowane trasy turystyczne (i rowerowe) znajdziemy m.in. w najwyższych czeskich górach Karkonoszach – część wiedzie grzbietami i dolinami lodowcowymi; po drodze mija się liczne wodospady i piękne krajobrazy. Jedne z najpiękniejszych tras górskich zaczynają się Jesionikach i wiodą na najwyższy szczyt Jesioników Pradziad. Z przeszkolonego punktu widokowego na wieży w pogodne dni można zobaczyć m.in. Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy. Dodatkową atrakcją w drodze powrotnej jest… zjazd na hulajnogach terenowych. Trasa ma 3 km i prowadzi przez malowniczy Park Krajobrazowy Jesioniki. Inną bazą wypadową może Liberec (63 km od Szklarskiej Poręby i 216 km od Wrocławia). Na najwyższy szczyt Gór Izerskich, Jeszczed, można wjechać kolejką linową. Na górze są m.in. taras widokowy i restauracja.
Media
8 Ale nie braknie też miejsc na wędrówki dla rodzin z dziećmi. Do wyboru jest m.in. bajkowa trasa w Małej Upie szlakiem karkonoskich bajek Marii Kubátovéj (dziesięć przystanków z bajkami autorstwa znanej czeskiej pisarki; bajki są przetłumaczone także na język polski) i Niedźwiedzi Szlak w Szpindlerowym Młynie (zaczyna się przy dolnej stacji kolejki Medvědín, a dzieci mają za zadanie znalezienie na ścieżce znaczków z wizerunkiem niedźwiedzia). Chodzenie po górach połączyć można także ze zwiedzaniem m.in. Muzeum Karkonoszy w Jilemnici, dużych skoczni narciarskich w Harrachovie, Muzeum Narciarstwa w Vysokém nad Izerą, Muzeum Rzemiosł w miejscowości Letohrad (największe tego rodzaju muzeum w Czechach), Muzeum Wojskowego Králíky (kolekcje broni, amunicji i maszyn wojskowych, prezentacje maszyn bojowych i ciężkiego sprzętu wojskowego) czy np. trzeciej pod względem wielkości elektrowni szczytowo-pompowej na świecie. Dlouhé Straně w Jesionikach – bo o niej mowa – należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.
Media
9 Jest też coś dla miłośników fortyfikacji – zwiedzającym udostępniono liczne twierdze, w tym np. w regionie Kralickiego Śnieżnika, Górach Orlickie i Podorlicko, gdzie tworzą jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową. Twierdza artyleryjska Hůrka to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych w Czechach i część przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. To tu testowano tajną broń nazistów. Z czasem rozpoczęto jej przebudowę na schron przeciwatomowy. Do dziś w podziemiach na głębokości od 20 do 36 m zachowały się: korytarze, szyby, stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka i koszary.
Media
10 Także w czeskich Beskidach bez trudu znajdziemy miejsce na aktywny wypoczynek. Celem pieszych wędrówek mogą być m.in. Pustevny (79 km od Czeskiego Cieszyna), z charakterystycznymi drewnianymi budynkami, w ludowym stylu, będącymi dziełem znanego architekta słowackiego Dušana Jurkoviča czy np. Muzeum Wołoskie w Rožnovie pod Radhoštěm (63 km od Czeskiego Cieszyna). To najstarsze w swoim rodzaju muzeum w Europie Środkowej; prezentuje zabytki sztuki ludowej, a także odtwarza zwyczaje świąteczne. Organizowana są tam m.in. imprezy folklorystyczne, jarmarki i pokazy dawnego rzemiosła. Godne polecenia są także: ruiny średniowiecznego zamku Hukvaldy (40 km od Czeskiego Cieszyna), jednego z największych morawskich zamków, a także miasteczko Štramberk (55 km od Czeskiego Cieszyna), zwane "morawskim Betlejem". Słynie z łaźni piwnych, budynków z XVIII i XIX wieku i pysznych ciastek zwanych "Sztramberskimi uszami". W Kopřivnicy (4 km od Štramberka) warto odwiedzić Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice, a w Příborze (43 km od Czeskiego Cieszyna) muzeum światowej sławy psychoanalityka Zygmunta Freuda.
Media / Libor Svacek
11 W wodzie Rafting na rzece Jizerze? A może windsurfing i nurkowanie w okolicach zapory wodnej Rozkoš? Amatorzy sportów wodnych także znajdą w Czechach coś dla siebie. Pierwsze trasa – która liczy 20,5 km – ma swój początek w Harrachovie w Karkonoszach. A prowadzi przez Jablonec nad Jizerou do Vilémova koło Rokytnicy nad Jizerou i do Horní Sytovej. Z kolei zapora – nazywana wschodnioczeskim morzem i położona na pogórzu Gór Orlickich i Karkonoszy – rozciąga się na 800 hektarach.
Media
12 Godne polecenia są także zapora: Pastviny (20 km od Międzylesia) na górnym biegu rzeki Divoka Orlice (zajmuje powierzchnię 110 hektarów), Sečská (123 km od Międzylesia) na rzece Chrudimce (to największy zbiornik wodny w Kraju Pardubickim) oraz zbiornik wodny zwany Jeziorem Machy (118 km od Szklarskiej Poręby), który liczy 284 ha. Z powodzeniem można tam uprawiać aquazorbing, żeglować, pływać na kajakach, rowerach wodnych, łodziami motorowymi i statkami wycieczkowymi, a także korzystać ze zjeżdżalni wodnych.
Media
13 W ostatnich latach na popularności zyskała szczególnie trasa Kanałem Baty, łącząca miasto Kroměříž z Hodonínem. Trasę o długości kilku kilometrów można pokonać statkiem wycieczkowym lub łodzią wypożyczoną na jednej z przystani. A po drodze zatrzymać się w miejscowościach Petrov lub Strážnice i spróbować morawskiego wina czy np. Uherské Hradiště i Kroměříž, by zwiedzić zabytkowe starówki.
Media
14 Na koniu Na miłośników koni i jazdy konnej czekają trasy przede wszystkim w regionie Czech Wschodnich i Południowych. Mają długość blisko 600 km. To część szlaku od Wiednia do Czech Wschodnich. Z czasem będzie ich jeszcze więcej – planowane jest poprowadzenie trasy konnej łączącej Karkonosze – przez Polskę aż do Morza Bałtyckiego. Na tym jednak nie koniec – to właśnie w Czechach Wschodnich i Południowych znajduje się kilka jedynych w Europie atrakcji dla miłośników turystyki konnej. Jest tu np. jedna z najstarszych stadnin na świecie Slatiňany – założył ją jeszcze pod koniec XIX wieku książę Franciszek Józef Auersperg. Była wówczas jedną z najnowocześniejszych na terenie Austro-Węgier. Teraz organiuzuje m.in. wycieczki po okolicy w powozach i w siodle oraz kursy jazdy konnej (indywidualne i grupowe). Są też m.in. Muzeum Hipologiczne w pałacu Slatiňany (jedna z największych ekspozycji w Europie o historii, znaczeniu i wykorzystaniu koni przez człowieka) i Muzeum Švýcárna Slatiňany (interaktywne muzeum konia klardubskiego, najstarszej czeskiej rasy koni domowych).
Media
15 To tutaj także odbywają się znane na całym świecie wyścigi konne Wielka Pardubicka Steeplechase. To organizowane od 1874 roku najstarsze i jednocześnie najtrudniejsze zawody na naszym kontynencie. Konie muszą pokonać 31 przeszkód, z których najbardziej znaną jest Fosa Taxisa.
Media / Ivan Krejza
16 Na ściance Amatorom wspinaczek i wycieczek pieszych na pewno znane są czeskie miasta skalne z m.in. wieżami piaskowcowymi i malowniczymi wąwozami. Do najpopularniejszych należą: Czeski Raj, Skały Adrszpasko-Teplickie i Czeska Szwajcaria. Czeski Raj (ok 60 km od Szklarskiej Poręby) liczy kilkadziesiąt przyrodniczych unikatów, w tym np. Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, czyli najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach (całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy to 1,1 tys. m). Warto zobaczyć także górę Kozakov bogatą w agaty, japisy, chalcedony i ametysty.
Media
17 Skały Adrszpasko-Teplickie (między Teplicami nad Metují i Adrszpachem oraz szczytem Čáp w pobliżu wsi Skály) to już skupisko monumentalnych bloków skalnych o oryginalnych nazwach np. Gąsienica, Siekiera Rzeźnika czy Golem.
Media
18 Czeska Szwajcaria – to park narodowy przy granicy z Niemcami i jednocześnie najniżej położone miejsce w Czechach. Podziwiać można m.in. piaskowcowe ściany i wieże, bramy skalne, wąwozy i góry stołowe, a także głębokie doliny i labirynty skalne. Symbolem regionu jest Brama Pravčicka – największy most skalny w Europie (16 m wysokości).
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję