Jak poinformował PAP we wtorek Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, pozycję w pierwszej piątce Poznań zawdzięcza mieszkańcom, turystom i sympatykom z całego świata. Jak wskazał, na stolicę Wielkopolski zagłosowało ponad 43 tys. osób. - To najwięcej głosów, jakie zdobyło jakiekolwiek polskie miasto w dziesięcioletniej historii konkursu – podkreślił.

Reklama

- Warto dodać, że sami organizatorzy, uzasadniając nominację Poznania wskazywali na bogatą i atrakcyjną historię miasta, różnorodność, świeżość i jakość oferty, studencką atmosferę oraz spore zainteresowanie miastem w mediach społecznościowych – tłumaczył Mania.

Zdaniem dyrektora gabinetu prezydenta UMP Patryka Pawełczaka, wyróżnienia przyznawane przez European Best Destinations mają nie tylko znaczenie prestiżowe czy wizerunkowe.

- Wpływają też znacząco na rozwój turystyki w nominowanych i nagradzanych miastach. Powodem do dumy był już sam udział w tegorocznej edycji konkursu. Dobry wynik nie tylko cieszy, to sygnał, że jako miasto idziemy w dobrym kierunku – zaznaczył Pawełczak.

Reklama

W konkursie Poznań rywalizował z takimi miastami jak Wiedeń, Rzym, Ateny czy Berlin. Łącznie w konkursie oddano ponad 515 tysięcy głosów ze 153 krajów. Zwycięzcą konkursu został Budapeszt.

Organizatorem konkursu jest organizacja European Best Destinations, z siedzibą w Brukseli, która od dekady promuje kulturę i turystykę w Europie. Organizatorzy szacują, że w nagrodzonych miastach liczba turystów wzrasta średnio o 15 proc.