Dziennik Gazeta Prawana logo

Rosja otwiera granicę. Od dziś do Kaliningradu z e-wizą

1 lipca 2019, 07:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kaliningrad
Kaliningrad/Shutterstock
Od 1 lipca można składać wnioski o wizy elektroniczne na wjazd do obwodu kaliningradzkiego. W praktyce Rosja jednostronnie przywraca mały ruch graniczny, tyle że na o wiele większą skalę - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Jak informuje "GW", aby pojechać do obwodu kaliningradzkiego, wystarczy teraz wyrobić wizę elektroniczną. W odróżnieniu od zwykłej rosyjskiej wizy nie wymaga ona posiadania zaproszenia, voucherów turystycznych czy rezerwacji hotelowych. Złożenie wniosku i odpowiedź – wszystko dzieje się online. A do tego nowe e-wizy do Kaliningradu są bezpłatne.

Dziennik przypomina, że w zeszłym tygodniu rosyjski rząd zatwierdził listę krajów, których obywatele będą mogli korzystać z nowych regulacji. Są na niej 53 państwa – w tym wszystkie kraje UE poza Wielką Brytanią, pozaunijne państwa strefy Schengen, a także kilkanaście krajów azjatyckich. Na liście nie ma USA.

Gazeta pisze, że system wiz elektronicznych działa od 2017 r. na drugim krańcu Rosji – we Władywostoku. Ale tam mogą się o nie ubiegać obywatele tylko 18 państw, przede wszystkim azjatyckich.

O podobne zasady wjazdu do obwodu kaliningradzkiego, który jest rosyjską enklawą w Unii Europejskiej, zabiegał obecny gubernator Anton Alichanow. O projekcie wiz elektronicznych mówił już od 2016 roku. Teraz Kaliningrad liczy na efekt mundialu 2018 i ma nadzieję, że zagraniczni kibice, którzy rok temu odwiedzili region, wrócą dzięki bezpłatnym e-wizom jako turyści.

- powiedziała "GW" Ałła Iwanowa, która w lokalnym kaliningradzkim rządzie odpowiada za relacje regionalne. - dodała.

"GW" informuje ponadto, że wniosek o wizę elektroniczną do obwodu kaliningradzkiego można złożyć przez stronę rosyjskiego MSZ. W ciągu czterech dni wnioskujący otrzyma formularz, który można wydrukować albo zachować na urządzeniach mobilnych. Z nim trzeba się stawić na przejściu granicznym. E-wiza będzie ważna przez 30 dni, z których przez osiem będzie można przebywać na terytorium obwodu. Kreml już zapowiedział, że od 2021 r. jednorazowe wizy elektroniczne, co prawda płatne, będą obowiązywać na całą Federację Rosyjską.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj