Wizę uzyskuje się przez specjalną stronę internetową MSZ Rosji, na której należy wypełnić - w języku rosyjskim lub angielskim - wniosek wizowy. Trzeba to zrobić najwcześniej na 20 dni, a najpóźniej cztery dni przed planowaną podróżą. Przy wypełnianiu wniosku konieczne jest załączenie pliku ze zdjęciem.
Potwierdzenie przyjdzie na wskazany adres poczty elektronicznej i zawierać będzie numer identyfikacyjny. Potwierdzenie należy wydrukować lub zachować w formie elektronicznej, aby okazać numer identyfikacyjny wraz z paszportem na przejściu granicznym.
Lokalne media w Kaliningradzie informują, że warto zaopatrzyć się także w polisę i - w przypadku podróży samolotem lub pociągiem - bilety powrotne na podróż bądź potwierdzenie ich rezerwacji ze wskazaną datą odjazdu.
Uzyskana wiza będzie ważna w ciągu 30 dni, a na jej podstawie można przebywać w obwodzie kaliningradzkim przez osiem dni. Wiza nie uprawnia do wyjazdu poza obwód kaliningradzki i poruszania się po terytorium Rosji. Do regionu kaliningradzkiego można wjechać z wizą elektroniczną wyłącznie przez punkty graniczne na terenie obwodu.
Wiza jest jednokrotna. Złożyć wniosek o nową można tylko po zakończeniu terminu poprzedniej.
Kaliningrad ma nadzieję na napływ turystów z zagranicy właśnie dzięki wizom elektronicznym. W 2018 roku region odwiedziło ponad 1,5 mln turystów i ich liczba rośnie z roku na rok. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow mówił niedawno, że liczy na to, że kraje sąsiednie - Polska i Litwa - również będą upraszczać przekraczanie granicy dla obywateli rosyjskich.
Władze obwodu zapowiadały otwarcie w Gdańsku biura, które obok prezentacji rosyjskiego regionu będzie także pomagało w załatwianiu wizy elektronicznej.