Według WTTC w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa sektor podróży i turystyki stracił w skali globalnej prawie 4,5 mld dolarów; 62 mln miejsc pracy zostały utracone. Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu, miejsca te mogą zostać przywrócone, o ile programy szczepień na całym świecie będą sprawnie realizowane, a ograniczenia dotyczące podróżowania złagodzone przed sezonem letnim.

Reklama

"WTTC opowiada się za wznowieniem bezpiecznych podróży w czerwcu"

Oczekuje się, że udział sektora turystycznego w globalnym produkcie krajowym brutto wzrośnie w obecnym roku o 48,5 proc. i może osiągnąć poziom sprzed pandemii w 2022 r., ze wzrostem na jeszcze kolejny rok o 25,3 proc. WTTC zdecydowanie opowiada się za wznowieniem bezpiecznych podróży międzynarodowych w czerwcu tego roku - przekazała rada.

Wezwała rządy do wprowadzenia kompleksowych, skoordynowanych, międzynarodowych akcji poddawania testom przy wyjeździe wszystkich niezaszczepionych podróżnych w celu wyeliminowania kwarantann. Zaapelowała również o dalsze wspieranie sektora, w tym pod kątem płynności finansowej i ochrony pracowników. Wprowadzenie cyfrowych karnetów zdrowotnych, takich jak "zielone zaświadczenie cyfrowe", również pomoże w ożywieniu sektora - dodano.

Udział sektora turystycznego w gospodarkę spadł w ubiegłym roku o prawie połowę - 49,1 proc. Z 10,4 proc. udziałów w globalnej gospodarce (9,2 mld dolarów) do 5,5 proc. (4,7 mld dolarów). "Ważniejsze niż kiedykolwiek jest sprawienie, aby turystyka otrzymała wsparcie, które ją ożywi, to będzie miało zasadnicze znaczenie dla odbudowy świata po skutkach pandemii" - powiedziała prezes WTTC Gloria Guevara.

W 2020 r. wydatki na podróże międzynarodowe spadły o 69,4 proc. w porównaniu z 2019 r., z kolei na krajowe - o 45 proc.