"Warunki na szlakach są dobre. Rano było chłodno: od 2 do 4 st. W ciągu dnia będzie cieplej. Widoczność rano była dobra. Zachmurzenie było umiarkowane. Było też na ogół bezwietrznie" – zakomunikowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Sezon przeglądów technicznych

Trwa sezon przeglądów technicznych kolei linowych. Nieczynne są m.in. wagoniki na Żar w Międzybrodziu Żywieckim i kanapa na Dębowiec w Bielsku-Białej. Skorzystać można z kolei gondolowej na Szyndzielnię w Bielsku-Białej i kanap na Mosorny Groń w Zawoi, gdzie przeglądy rozpoczną się dopiero 14 listopada. Turyści wyjadą również na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku i Czantorię w Ustroniu.

Reklama

Do końca listopada utrudnienia występują na dwóch szlakach. Na czerwonym szlaku ze Straconki do Porąbki od Groniczek do Przełęczy u Panienki prowadzone są prace związane z pozyskaniem drewna. Leśnicy zaapelowali, by turyści wybierali alternatywne trasy. Z kolei w rejonie Babiej Góry zamknięty jest szlak czerwony na odcinku od Polany Krowiarki do Sokolicy. Dojście do Sokolicy możliwe jest przez Górny Płaj (szlak niebieski) i Perć Przyrodników (szlak zielony).

O czym należy pamiętać

Reklama

Wybierając się w góry, należy dobrze się przygotować. Trzeba zabrać ze sobą zapas płynów, nieprzemakalną kurtkę i odpowiednie obuwie. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Należy pamiętać, że dzień jest już krótszy.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300.

Autor: Marek Szafrański