Chorwacja zimą – klimat

Chorwacja pod względem temperatur jest bardzo zróżnicowana. Zimą w Dalmacji można liczyć na temperatury rzędu 15 stopni i łagodną, wręcz wiosenną pogodę. Im dalej na północ, tym jednak chłodniej. W niektórych miejscach można więc spodziewać się mrozu czy opadów śniegu. Wszystko zależy od tego, którą część tego kraju się wybierze. Za najgorszy czas na przyjazd uważany jest luty – to wtedy odnotowywanych jest najwięcej dni z opadami, a temperatury są najniższe.

Dlaczego warto przyjechać do Chorwacji zimą?

Reklama

Letni urlop w Chorwacji wiąże się z wysokimi temperaturami i tłumami. Upały sprawiają, że o wiele przyjemniejsze od zwiedzania jest spędzenie dnia na plaży. Nie ma w tym nic dziwnego. Zima w Chorwacji jest więc idealna do tego, by zwiedzać. Temperatury sprzyjają temu, żeby poznawać chorwackie miasta, sprawdzać muzea, lokalną kuchnię i cieszyć się klimatem Świąt Bożego Narodzenia, który jest tu wszechobecny.

Jeśli zdecydujesz się na zimę w Chorwacji, możesz poobserwować, jak wygląda codzienne, pozasezonowe życie mieszkańców tego kraju. W tłocznych letnich miesiącach jest to niemal niemożliwe. Zima to zdecydowanie mniej turystów – możesz poczuć się swobodniej, nie musisz nigdzie się spieszyć, jest spokojniej.

Reklama

Chorwacja zimą? Taniej i bardziej lokalnie

Jako że małe nadmorskie miasteczka często zimą mają niewiele do zaoferowania, warto wybrać się do większych miast. Kiedy turystów ubywa, sezon się kończy, często są zamykane typowo turystyczne miejsca, zimą w Chorwacji możesz więc zjeść tam, gdzie miejscowi, i zasmakować prawdziwie regionalnej kuchni.

Ponadto pozasezonowy urlop w tym kraju to też oszczędnościzapłacisz mniej nie tylko za nocleg, lecz także za wstęp do wielu atrakcji.

Chorwaci kochają świąteczny klimat. Dlatego zima w tym kraju to wiele jarmarków, wspaniale ustrojone miasto, niepowtarzalny klimat oczekiwania. Od grudnia do 6 stycznia możesz poczuć się jak w bajce. W Chorwacji możesz również pojeździć na nartach. Najpopularniejsze do tego miejsce znajduje się nieopodal Zagrzebia. Ośrodkiem narciarskim jest wzgórze Sljeme, które położone jest na stokach góry Medvednicy.

Co warto zobaczyć zimą w Chorwacji?

Jakie miejsca warto zwiedzić, gdy wybierasz się do Chorwacji zimą? Przedstawiamy trzy propozycje.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

W zimie nie ma tam tłumów, a wstęp jest tańszy. Jeżeli trafisz na mroźną pogodę, możesz ujrzeć coś naprawdę niezwykłego: zamarznięte wodospady robią niesamowite wrażenie. Bez względu na temperatury widoki w tym parku narodowym zapierają dech w piersiach.

Trogir – jedno z najpiękniejszych chorwackich miast

Trogir jest historycznym miastem położonym w Środkowej Dalmacji, na wybrzeżu Chorwacji. Miasto ma bogatą historię. Warto zwiedzić je chociażby, by przyjrzeć się ciekawej architekturze. Starówka tego miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zimowy festiwal w Dubrowniku

Warto odwiedzić również Dubrownik, gdzie przez cały grudzień i kilka pierwszych dni stycznia odbywa się zimowy festiwal. Wraz z nim na turystów czeka mnóstwo atrakcji, koncertów, wystaw. To doskonałą okazja, by przyjechać od miasta i poznać je lepiej.