W sobotę podczas konferencji prasowej Lewicy we Wrocławiu współprzewodniczący dolnośląskich struktur tego ugrupowania, wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek podkreślił, że jednym z najważniejszych elementów programowych Lewicy jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym i – jak mówił – "troska o młodych ludzi".

Reklama

Bezpłatne podróże po Europie

Dlatego – podkreślał Śmiszek – Lewica będzie zabiegać o to, aby młodzi do 26. roku życia mogli w wakacje bezpłatnie podróżować koleją po Europie.

Reklama

Ten postulat jest ważnym elementem nie tylko integracji europejskiej, nie tylko umożliwienia młodym ludziom podróżowania po Europie (…), ale także jest elementem budowania podmiotowości młodych ludzi – mówił polityk.

Śmiszek wskazał w tym kontekście na program Erazmus i Erazmus Plus.

Reklama

Dzięki tym programom młodzi ludzie mogą studiować na zagranicznych uczelniach, mogą poznawać inne standardy edukacyjne, mogą uczyć się języków – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Europa zrobiła krok dalej i stworzyła fundusz, który sfinansowałby bezpłatne podróże koleją młodych ludzi w czasie wakacji– przekonywał.

Stanowisko Lewicy w sprawie CPK

Wiceminister poruszył również temat dyskusji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Lewica ma tu jasne stanowisko – inwestycja CPK powinna być zrealizowana– powiedział Śmiszek, ale zaznaczył, że na podstawie badań i raportów finansowych, a nie na podstawie "widzimisię tej czy innej partii".

Lista Lewicy w eurowyborach 2024

Listę Lewicy w wyborach do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim otwiera Śmiszek. Na drugim miejscu jest wrocławska radna Anna Kołodziej (współprzewodnicząca dolnośląskiej Lewicy), a na trzecim radna wojewódzka Marta Stożek (Partia Razem). Z czwartego miejsca wystartuje senator Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. O mandat europosłanki powalczą też m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. Listę zamyka współprzewodniczący dolnośląskiej Lewicy poseł Arkadiusz Sikora.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 europosłów.