Urlop powinien być czasem dobrej zabawy i relaksu. To też czas na zdystansowanie się od codziennych trosk. Poniżej przedstawiamy listę największych faux pas jakie można popełnić będąc nad morzem, jeziorem czy na miejskiej plaży.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Zostawianie śmieci

Reklama

Niezbieranie po sobie śmieci, np. plastikowych butelek, opakowań po jedzeniu czy niedopałków papierosów to ogromne faux pas. Świadczy nie tylko o braku kultury, ale także zanieczyszcza środowisko i jest uciążliwe dla innych.

Głośna muzyka

Włączanie muzyki bez pytania innych o zgodę może zakłócać spokój i relaks innych osób. Jeśli jesteś wśród innych osób używaj słuchawek. Nie każdy ma ochotę słuchać letnich hitów - niektórzy wolą wypoczynek z książką.

Zajmowanie zbyt dużej przestrzeni

Rozkładanie wielu koców, parawanów i leżaków na dużej przestrzeni, zajmując więcej miejsca niż potrzebujesz, jest postrzegane za niegrzeczne, zwłaszcza na zatłoczonych plażach.

Palenie papierosów

Palenie papierosów na zatłoczonych plażach bez pytania innych o zgodę może być niezwykle uciążliwe dla osób niepalących oraz dzieci. Wybierz miejsca wyznaczone do palenia lub odejdź na bok.

Granie w gry w zatłoczonych miejscach

Rzucanie piłką, frisbee czy granie w siatkówkę w pobliżu innych plażowiczów może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji - zwłaszcza gdy przypadkowo kogoś uderzysz lub naruszysz jego przestrzeń.

Brak kontroli nad dziećmi

Reklama

Pozwalanie dzieciom na bieganie, krzyczenie czy zabawę w sposób zakłócający spokój innych również może nie być komfortowe dla osób, które cenią sobie ciszę i inne formy wypoczynku. Upewnij się, że twoje dzieci bawią się w sposób, który nie przeszkadza innym.

Naruszanie prywatności

Stawianie parawanów, koców czy leżaków zbyt blisko innych plażowiczów gdy jest sporo wolnej przestrzeni wokół również może być uciążliwe dla innych. Postaraj się znaleźć miejsce w optymalnej odległości od innych.

Niewłaściwe zachowanie w wodzie

Chlapanie, hałasowanie i zbyt dynamiczne zabawy w wodzie mogą zakłócać spokój osób, które chcą spokojnie popływać czy się ochłodzić. Zachowuj się odpowiednio zwłaszcza w miejscach przeznaczonych do pływania.

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Ignorowanie oznaczeń, pływanie w miejscach niedozwolonych czy lekceważenie poleceń ratowników jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niebezpieczne. Zasady są po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim plażowiczom.