Przede wszystkim trzeba pamiętać, że każda ze spółek kolejowych proponuje inne zniżki. Przewozy Regionalne oferują promocje na pociągi osobowe i pospieszne, a spółka Intercity - na tanie linie kolejowe (TLK), ekspresy (Ex) i intercity (IC). Bilety obu nie są wzajemnie honorowane i trzeba zawczasu wiedzieć, jakimi pociągami zamierzamy dotrzeć do celu.

Reklama

Wybrane promocje na pociągi TLK, Ex, i IC:

• Intercity

Za bilet na ekspres albo intercity zapłacimy taniej, jeśli kupimy go w internecie, a nie w kasie. Razem z miejscówką kosztuje 33, 44 albo 55 zł. Pula biletów na każdy pociąg jest jednak ograniczona i obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Komputer najpierw przydziela miejsca za 33 zł, potem za 44 zł, na koniec za 55 zł. Gdy się skończą, trzeba płacić według normalnego cennika.

• Lotka

W kilku wybranych ekspresach ("Ernest Malinowski", "Słupia", ‚Słowacki" i "Skarbek") bilet wraz z miejscówką kosztuje 35 zł niezależnie od długości przejazdu. Pula takich biletów też jest ograniczona.

• Podróżnicy

W salonach Empik można kupić książeczkę zawierającą dwa (w sumie za 89 zł) albo cztery (159 zł) bilety na dowolny przejazd pociągiem TLK, Ex lub IC. Do każdego biletu trzeba przed wyjazdem dokupić miejscówkę (w zależności od pociągu od 3 zł do 25 zł). Uwaga: pierwsza podróż jest możliwa po 2 stycznia 2008 roku.

• Rodzina z PKP Intercity

Przy przejazdach z dzieckiem osoby dorosłe (maks. cztery), które z nim jadą, mogą kupić dla siebie bilety z ulgą 33-proc. Tymi dorosłymi wcale nie muszą być rodzice czy nawet osoby spokrewnione.

• Bilet weekendowy

Kosztuje 99 zł i można jeździć na jego podstawie od godz. 18 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy aż do północy w niedzielę. Podobna zasada obowiązuje w Boże Narodzenie - od godz. 18 w wigilię do północy w drugi dzień świąt. Liczba podróży - dowolna, byleby się zmieścić w wyznaczonym czasie.

Pociągi osobowe i pospieszne

• Bilet turystyczny

W pewnym sensie odpowiednik biletu weekendowego w ekspresach. Kosztuje 60 zł i jest ważny od godz. 18 w dzień roboczy poprzedzający święto do godz. 6 rano pierwszego dnia roboczego po święcie. Tak więc mając ten bilet, można podróżować od godz. 18 w wigilię do 6 rano w czwartek po świętach. Uwaga: jest ważny tylko na pociągi osobowe i pospieszne, nie obowiązuje na TLK, Ex i IC.

Reklama

• Bilet wycieczkowy

Jadąc po godz. 20 w dzień poprzedzający święto lub w święto do celu oddalonego nie dalej niż 200 km, można w kasie poprosić o bilet wycieczkowy. Otrzymuje się wtedy ulgę 15-proc.

• Przejazdy rodzinne

Podobnie jak w spółce Intercity - osoby jadące razem z dzieckiem mogą kupić dla siebie bilety z ulgą 33 proc., ale uwaga: dorosłych może być w tej ofercie maksymalnie dwoje.

• Ulga "remontowa"

Z powodu remontu torów na odcinku Łódź - Warszawa i związanych z tym opóźnień pociągów kolejarze obniżyli ceny biletów na tej trasie o 20 proc.

Ofert promocyjnych, czasem przygotowanych dla poszczególnych pociągów, jest więcej. Informacje na stronach: www.intercity.pl oraz www.pr.pkp.pl

JUTRO: Jak tanio jeździć pociągiem po Europie