Inne
Reklama

Karpacz

Karpacz posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem lub chcesz zabrać dzieci na sanki blisko miejsca zakwaterowania, umożliwi Ci to kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta.

Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość z nich dysponuje sztucznym dośnieżaniem, a dzięki oświetleniu są czynne do późnych godzin wieczornych. Z uroków łyżwiarstwa możesz korzystać odwiedzając nasze lodowiska.

Uwagę przyciąga także skocznia narciarska "Orlinek". Na tym obiekcie organizowane są krajowe i międzynarodowe zawody, a mistrzowskie skoki oddawał Adam Małysz.

>>> Tu znajdziesz bazę noclegową w Karpaczu

Bardziej wymagający narciarze powinni skierować swoje kroki do kompleksu narciarskiego "Śnieżka". Obejmuje on siedem wyciągów i sześć nartostrad o różnej skali trudności. Na trzech z nich działa system sztucznego dośnieżania. Uprawiających narciarstwo biegowe, usatysfakcjonuje, przepięknie położona w Karpaczu Górnym trasa biegowa. Zobacz mapę

Śnieżka (1602 m n.p.m.) – to najwyższy szczyt w Karkonoszach i całych Sudetach. Ma postać stożka, z którego rozchodzą się trzy grzbiety: na południowy-wschód Grzbiet Rozovej hory (1390 m n.p.m.), na zachód grzbiet Równi pod Śnieżka i na wschód Czarny Grzbiet z Czarną Kop ą (1407 m n.p.m.). Od północy zbocza Śnieżki opadają do Kotła Łomniczki, a od południowego-zachodu podcinają ją urwiste stoki Upskiej Jamy.

Panuje tu specyficzny mikroklimat typu subpolarnego, dlatego wykształciła się roślinność alpejska. Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 10,9 st. C, a najzimniejszego – stycznia –6,3 st. C.

W ciągu roku spada tu około 1054 mm deszczu. Opady śniegu mogą występować przez cały rok, pokrywa śnieżna utrzymuje się przez ponad 150 dni w roku. Występują tu również silne wiatry oraz częste zamglenia. Pierwsza wyprawa na Śnieżkę miała miejsce prawdopodobnie w 1456 r. od strony czeskiej. Śnieżka przyciąga turystów ze względu na możliwość podziwiania rozległej panoramy, niekiedy widoczność jest na odległość ponad 100 km.

Informacja turystyczna

Referat Promocji Miasta
ul. Konstytucji 3 Maja 25
58-540 Karpacz
tel./fax 075 761 97 16, tel. 075 761 86 05
it@karpacz.euSzklarska Poręba

Szklarska Poręba - to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, z górującym nad nim szczytem Szrenicy (1362 m npm).

Miejscowość podzielona jest na Szklarską Porębę Dolną, Średnią i Górną. Najbardziej rozległa jest Górna z dielnicami: Śródmieście, Marysin, Szklarka, Biała Dolina i najwyżej położona kolonia w pobliżu przejścia granicznego do Czech – Jakuszyce.

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200 m npm. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegającą pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa.

>>> Tu znajdziesz bazę noclegową Szklarskiej Poręby

Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu, na których zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 20 km, o różnym stopniu trudności (w tym 9 km z systemem sztucznego dośnieżania).

Sieć wyciągów składa się z dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego oraz 5 wyciągów orczykowych. System ten stanowi jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Istnieje także wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych rozrzuconych na stokach całego miasta.

W Jakuszycach, należących do Szklarskiej Poręby, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny. Trasy biegowe tego ośrodka narciarstwa biegowego, o łącznej długości około 100 km, mogą zaspokoić oczekiwania wyczynowców jak i amatorów spacerów na biegówkach (najwyżej położone trasy usytuowane są na wysokości prawie 1000 m npm), zaś po sezonie zimowym służą one amatorom dwóch kółek.

Szklarska Poręba jest też znakomitym miejscem wypadowym do pobliskich miejscowości wypoczynkowych Dolnego Śląska i czeskich Karkonoszy (w oparciu o kilka przejść granicznych, tak pieszych jak i samochodowych - aż po złotą Pragę).