Turystyczne walory Szklarskiej Poręby

Reklama

Ta miejscowość jest idealnym miejscem dla miłośników górskich wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą w pasmo Gór Izerskich, jednak znacznie bardziej popularne są wznoszące się nad miastem Karkonosze. Z centrum miejscowości można wybrać się na szczyt Szrenicy, zaś na krótszy spacer zalecane są trasy prowadzące do najpiękniejszych wodospadów w całych Sudetach. To wodospady Kamieńczyka oraz Szklarki, przy których działają przytulne schroniska turystyczne. Innym ciekawym miejscem, znajdującym się w pobliżu centrum, są Krucze Skały. Z ich szczytu można podziwiać przepiękną panoramę Gór Izerskich.

Niezwykłe placówki muzealne

Szklarska Poręba może pochwalić się niewielkimi, za to niezwykłymi placówkami muzealnymi. O Walończykach, którzy już w XII wieku wędrowali po okolicznych górach w poszukiwaniu cennych minerałów przypomina Chata Walońska oraz Muzeum Ziemi. Jego największą atrakcją są walońskie sztolnie oraz płuczki, pozwalające spróbować swych sił młodym poszukiwaczom cennych kamieni. Z hutniczymi tradycjami miejscowości zapoznać można się w Leśnej Hucie.Prawdziwą gratką jest wizyta w Muzeum Mineralogicznym. Mieści się ono w zabytkowym pensjonacie z XIX wieku, zaś wśród zbiorów nie brak skamielin o wyjątkowych kształtach i rozmiarach.

Dla miłośników sportów zimowych

Na stokach wznoszącej się nad Szklarską Porębą Szrenicy działa nowoczesny ośrodek narciarski. Oprócz stoków slalomowych czeka to na miłośników białego szaleństwa kilka tras zjazdowych o łącznej długości 12 kilometrów. Są tu i trasy bardzo łatwe, i takie, które wymagają większej wprawy od narciarzy. Poruszanie się po stokach ułatwiają liczne wyciągi orczykowe oraz kolejki krzesełkowe, w tym nowoczesna „kanapa” – sześcioosobowa kolejka znana pod nazwą „Karkonosz – Express”.

Reklama

Idealne warunki w rejonie tego miasta znajdą również miłośnicy narciarstwa biegowego. Ich Mekką są zaś Jakuszce – najwyżej położny przysiółek Szklarskiej Poręby. Na Polanie Jakuszyckiej od lat organizowane są zawody o międzynarodowej randze, na które przybywają biegacze z całego świata. Ta polana jest najbardziej znanym w Polsce ośrodkiem narciarstwa biegowego, zaś tutejsze trasy zapewniają świetną rozrywkę miłośnikom tego sportu.

Jednak nie tylko jazda na nartach przyciąga zimową porą do Szklarskiej Poręby. To chyba jedyna w naszym kraju miejscowość, w której bardzo popularnym sportem jest jazda psimi zaprzęgami. Jedną z najważniejszych imprez związanych z tą dyscypliną są zaś Mistrzostwa Europy organizowane w Jakuszycach już od dziesięciu lat.

Szklarska Poręba noclegi oferuje o każdej porze roku, zaś liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne gwarantują udany pobyt w tym miejscu.