Gdyby zapytać o to, z czym kojarzy się Opole, najczęściej z pewnością padłaby odpowiedź: z festiwalem. Faktycznie, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, odbywający się co roku zwykle w czerwcu, od lat 60. jest jednym z najważniejszych polskich wydarzeń estradowych.

Ale nie samym festiwalem Opole żyje, a każdy, kto odwiedzi miasto, na własnej skórze może przekonać się o jego walorach turystycznych.

Dla miłośników muzyki z pewnością najważniejsze będzie odwiedzenie zbudowanego 1963 roku Amfiteatru Tysiąclecia, który od początku istnienia gości artystów występujących w czasie Festiwalu Polskiej Piosenki. Ci, którzy wydarzenie to oglądają w telewizji, w tle dostrzec mogą górującą nad miastem wieżę. To najstarsza budowla w mieście, pozostałość wybudowanego pod koniec XIII wieku Zamku Piastowskiego. Wieża Piastowska, bo o niej mowa, jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Mało kto wie, że wieża jest lekko przechylona – wszystko przez to, że nierówno osiadają jej głębokie na sześć metrów fundamenty. W 2011 roku odchylenie od pionu wynosiło półtora stopnia. Jeśli nic się nie zmieni, Opole może doczekać się własnej krzywej wieży... Co ważne, Wieża Piastowska jest dostępna dla zwiedzających.

Innym symbolem miasta jest katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, której historia jest tak długa jak historia Opola. Początkowo był to drewniany kościół, do którego w 1024 roku trafiły relikwie Świętego Krzyża. Pod koniec XIII wieku na jego miejscu powstała bazylika z wieżą w stylu późnoromańskim. Przez wieki świątynię wielokrotnie trawiły pożary, zawsze jednak odbudowywano ją. To, jak prezentuje się dzisiaj, to efekt przebudowy z 1900 roku, kiedy to dobudowane zostały neogotyckie wieże, mierzące 73 metry wysokości każda.

Niewątpliwą atrakcją miasta jest również malowniczy kanał Młynówka, który nie bez powodu nazywany jest Opolską Wenecją. Bulwar biegnący wzdłuż ulicy Piastowskiej, wieczorem pięknie podświetlony, do złudzenia przypomina weneckie kanały. Stojące tuż nad wodą kamienice i spichlerze zostały wzniesione na dawnych murach obronnych. Nad Młynówką rozciąga się malowniczy Most Groszowy, zwany także Zielonym Mostkiem. Dwuprzęsłowy, secesyjny most dostępny jest tylko dla pieszych. Warto wybrać się tu na spacer już po zmroku.

Powiew historii można poczuć, odwiedzając filię Muzeum Śląska Opolskiego, która mieści się w Kamienicy Czynszowej przy ul. Świętego Wojciecha. Kupując bilet... w słupie ogłoszeniowym, wdrapując się po starych skrzypiących schodach, przenosimy się do mieszkań takich, jakie istniały w Opolu 120, 100 czy 50 lat temu. Stare żelazka, naczynia, meble – wszystko wygląda tak, jakby właściciele wyszli na chwilę i zaraz mieli wrócić do swoich obowiązków. Można dotykać, oglądać albumy ze zdjęciami, przysiąść u zanurzyć się w atmosferę przedwojennego Opola.

Tym, którzy chcą uciec od gwaru miasta, nie wyjeżdżając poza jego granice, spodoba się z pewnością wyspa Bolko. Aż trudno uwierzyć, ale na leżącej niemal w całości w obrębie Opola wyspie jest kilka stawów, kanały, a także ogród zoologiczny. Poza tym są tu trasy rowerowe, a w parku wśród drzew ukryte są place zabaw. Byle tylko pogoda dopisała...