Jak zaznaczył, rano m.in. w Cisnej i w Ustrzykach Górnych termometry pokazywały 15-16 stopni Celsjusza; temperatura powietrza może przekroczyć 30 stopni.

Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie. Są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej – zauważył Mołczan.

Reklama

Wybierający się w góry – zwrócił uwagę – "powinni pamiętać o rosnącej w ciągu dnia temperaturze powietrza". Musimy pamiętać m.in. o właściwym nakryciu głowy i odpowiedniej ilości napojów – podkreślił ratownik dyżurny.

Możliwe burze

Podczas wędrówek mogą wystąpić burze. W ich trakcie należy unikać otwartych przestrzeni. W żadnym przypadku nie chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz nie zostawać na graniach – mówił Mołczan.

Przypomniał, że wędrujący po górach już "po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce".

Według prognoz, w sobotę pogoda podobna do piątkowej, natomiast w niedzielę może pojawić się zachmurzenie. Upały mają wrócić w poniedziałek.

WBieszczadach, szczególnie na popularnych trasach, jest spory ruch turystyczny. W ciągu ostatniej doby GOPR nie odnotował interwencje.

Autor: Alfred Kyc