Aplikacja o nazwie TatryInfo jest przeznaczona na telefony komórkowe wyposażone w system Android. Aplikację będzie można pobierać m.in. ze strony internetowej TPN. Jak powiedział Piotr Mechliński z Polskiej Telefonii Cyfrowej, TPN jest pierwszym na świecie parkiem narodowym, który wykorzystuje technologię NFC dla celów turystycznych.

Reklama

Prezes ALS Media, Marcin Cassino wyjaśnił, że aplikacja TatryInfo składa się z trzech elementów. - Są to informacje encyklopedyczne do poczytania, informacje aktywnie pobierane oraz tzw. część aktywnie wymuszająca uczestnictwo użytkownika - powiedział.

Pierwsza część - informacyjna - zawiera informacje bezpośrednio związane z TPN i górami, zasadami zwiedzania, opłatami, informacje pogłębiające wiedzę z zakresu fauny i flory, porady, jaki szlak wybrać i jak go eksplorować oraz informacje o schroniskach. Sporo informacji dotyczy bezpieczeństwa w górach oraz zagrożeń, jakie można tam spotkać. Ponadto w aplikacji można znaleźć informacje o odpowiednim zachowaniu podczas nieszczęśliwych wypadków oraz jak wezwać pomoc.

Druga część - aplikacje aktywne, które aktualizowane są na bieżąco - to informacje pogodowe, komunikaty turystyczne i dotyczące zagrożenia lawinowego. Informacje o pogodzie są przekazywane bezpośrednio z górskich stacji meteo zlokalizowanych m.in. nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Plansza pogodowa pokazuje m.in., o której zajdzie słońce danego dnia, dzięki czemu można racjonalnie zaplanować trasę wycieczki, by wrócić przed zmrokiem. Pogoda aktualizowana jest automatycznie. W aplikacji są też zawarte informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych w Zakopanem.

Część trzecia, aby została uruchomiona, wymaga aktywnego udziału użytkownika. Jak wyjaśnił Cassino, turysta musi znaleźć się na górskim szlaku i odnaleźć tabliczki, na których zamontowane są kody NFC oraz kody QR (ang. Quick Response). Po zbliżeniu telefonu komórkowego do oznaczonej tabliczki na szlaku turysta uzyska informacje o danym miejscu, w którym się znajduje, szlakach odchodzących z tego miejsca, ich stopniu trudności i zabezpieczeniach.

Reklama

Tablice, z których można pobrać aplikację, znajdują się przy siedemnastu wejściach na teren TPN. Na szlakach znajduje się ponad 150 tabliczek szlakowych z kodami NFC i kodami QR.

Według dyrektora TPN Pawła Skawińskiego, nowoczesna technologia, która wkracza w Tatry, przyczyni się do lepszego poznawania miejscowej przyrody. Do tej pory na szlakach turystycznych nie były umieszczane tablice z opisami przyrody, aby nie ingerować w naturalny krajobraz. Wyjątek stanowi droga prowadząca do Morskiego Oka oraz ścieżka edukacyjna w Dolinie Białego. Skawiński wyjaśnił, że aplikacja będzie też pomocna w przypadku kłopotów z lokalizacją, np. w mgle lub podczas śnieżycy. Po odnalezieniu słupa z tabliczką i kodem będzie można precyzyjnie określić swoje położenie i w razie konieczności wezwać pomoc.