Pierre Cardin nie boi się wielkich wyzwań. Czy tym razem przesadził? Francuskie i włoskie media relacjonują ostatnie posunięcia projektanta, który zamiast kolejnej kreacji zaprojektował... gigantyczny wieżowiec.

Reklama

90-latek planuje rozpocząć 4 września budowę 245-metrowego "pałacu świateł" w Porto Maghera, nieopodal dworca w Mestre, w Wenecji. "Postrach Wenecji", jak już wieżowiec jest nazywany, ma stanąć do roku 2015, na Expo w Mediolanie. Widoczny będzie z zabytkowej części miasta, co według przeciwników projektu grozi Wenecji ściągnięciem z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Czy dojdzie do "destrukcji Wenecji", jak w swym wydaniu z 31 lipca straszy dziennik "La Repubblica"? Szanse na to, że "pałac" nie stanie naprzeciw Laguny są nikłe, bo projekt otrzymał już pozwolenie władz regionu i kontroli przestrzeni powietrznej (choć przekracza o 110 metrów normy przyjęte w okolicach lotnisk międzynarodowych). Obrońcy dziedzictwa narodowego wierzą jednak, że na niecały miesiąc przed rozpoczęciem budowy, "faraoniczny projekt" może zostać przystopowany decyzją prezydenta Giorgio Napolitano, który zasypywany jest petycjami przeciwników budowli.

Cardin na swój "pałac XXI wieku" spogląda tymczasem zupełnie innym okiem.

Podarowałem sobie "bukiet kwiatów": trzy tulipany w wazonie, które dzięki mojej wyobraźni stały się "zamieszkaną rzeźbą" o wysokości 245 metrów - komentuje projektant w francuskim tygodniku "Le Point". Cardin wieżowiec "stworzył" z pomocą swego bratanka, inżyniera Rodrigo Basilicatiego.

Wujek chciał uniknąć banału - zdradza w "Le Figaro" Basilicati. - Wieża Eiffla też powstała pomimo polemik - dodaje.

Konstrukcja składa się z trzech identycznych wież o różnej wysokości, połączonych dyskami znajdującymi się co 35 metrów. W 60-piętrowym budynku znajdą się m.in. 284 prywatne rezydencje, 72 windy, 34 tys. metrów kwadratowych luksusowych hoteli, audytorium dla 7 tys. osób, restauracja panoramiczna na wysokości 225 metrów, centra kongresowe, handlowe, szkoła mody i muzeum designu, multikino, nowoczesne instalacje sportowe, 4 hektary wiszących ogrodów, a wokół 60-hektarowy park.

Wszystko w projekcie Cardina jest mocno przesadzone. Pałac przewyższy o 140 metrów Bazylikę Św. Marka, a koszt jego wybudowania wraz z dekoracją ma wynieść ok. 3 miliardy euro. Czas budowy też będzie rekordowy. Cardin planuje oddać budynek przed otwarciem wystawy światowej w Mediolanie w roku 2015. Dzięki ultranowoczesnej technologii, wieżowiec ma być niezależny energetycznie i oświetlony dzień i noc.

Na wypadek gdyby obrońcom weneckiej architektury udało się uniemożliwić Cardinowi realizację jego wybujałych ambicji, projektem już zainteresowani są Chińczycy...