Dzięki przeprowadzonym pracom, m.in. instalacji alternatywnych źródeł energii, czy zastąpieniu dotychczasowych lamp na energooszczędne, jeden z najczęściej fotografowanych i odwiedzanych zabytków świata stanie się także wizytówką bardziej ekologicznego zarządzania. Rozciągające się na 4,5 tys. metrów kwadratowych pierwsze piętro, znajdujące się na wysokości 57 m, zostanie ponadto całkowicie przebudowane, umożliwiając dostęp do wszystkich części osobom o ograniczonej mobilności.

Postawiliśmy sobie za zadanie udostępnić całość przestrzeni osobom o ograniczonej mobilności, co do tej pory nie było możliwe - podkreśla Nicolas Lefebvre, dyrektor Societe d'exploitation de la tour Eiffel (Przedsiębiorstwo eksploatacji wieży Eiffla). Ostatni raz, mierząca 324 metry wieża przeszła gruntowną modernizację 30 lat temu. Podczas aktualnego remontu pozostaje otwarta dla publiczności.

Do końca tego roku w pawilonie Gustave Eiffel na pierwszym piętrze powstanie wysoka na 7 metrów sala kongresowa. Pawilon Ferrie, poświęcony usługom dla zwiedzających, zostanie natomiast zrekonstruowany w roku 2013. W wolnej przestrzeni pośrodku wieży, powstanie platforma - atrium, w której znajdzie się m.in. minimuzeum. Dotychczasowe kraty ochraniające zostaną zastąpione szklanymi ścianami.

Koszt operacji, którą zajmuje się biuro architektów Moatti-Riviere, wyniesie w sumie 25 mln euro.

Od jej inauguracji w roku 1889, wieżę Eiffla odwiedziło ponad 250 mln osób. W ciągu ostatnich trzydziestu lat ich liczba była wyższa niż przez pierwszy wiek eksploatacji konstrukcji. Aktualnie, symbol Paryża jest co roku odwiedzany przez ok. 7 mln osób, z czego 75 proc. to turyści z zagranicy.