Według analizy Włoskiej Izby Turystyki Wieża Eiffla jest najcenniejszym zabytkiem Europy. Tuż za największą atrakcją Francji znalazło się rzymskie Koloseum i Sagrada Familia w Barcelonie. Chcąc uwiarygodnić badania wzięto pod uwagę szereg zestawień, w tym m.in.: roczną liczbę odwiedzających, stopień zadowolenia turystów po wizycie w danym miejscu, jego rentowność i ilość miejsc pracy, którą daje oraz wartość eksportową. Nie po raz pierwszy zwycięstwo przypadło paryskiej Wieży Eiffla. Ma ona pięciokrotnie większą wartość niż znajdujące się na drugim miejscu Koloseum. Wyceniono, że francuska "wizytówka" jest warta 434 mld euro.

Reklama

Wieża Eiffla króluje nad stolicą Francji od 1889 roku. "Żelazna dama" stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Budowlę stworzono specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach miała być rozebrana, ale stoi do dzisiaj. Znacznie mniejszą wartością może pochwalić się Koloseum. To rzymski amfiteatr, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Choć to najchętniej odwiedzane miejsce w Rzymie, a nawet w całych Włoszech, to do Wieży Eiffla mu daleko. Jego wartość to 91 mld euro.

Tylko o miliard mniej warta jest Sagrada Familia, secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za główne osiągnięcie Antoniego Gaudíego. Nadal jest w budowie, a koniec prac zaplanowano na... 2028 rok. Tuż za podium znalazła się katedra w Mediolanie. Ta gotycka marmurowa budowla jest po Bazylice Św. Piotra w Watykanie i katedrze w Sewilli uznawana za największą na świecie. A 157 metrów długości i 93 m szerokości. Jej wartość wyceniono na 83 mld euro.