Dlatego hasłem tegorocznej wystawy jest "Zjednoczone Królestwo - kraina wielkich ogrodów" ("United Kingdom - Land of Great Gardens"). M.in. miejscowi, holenderscy artyści ułożyli z kwiatów Big Bena i Tower Bridge.

Reklama

Co roku jesienią w Keukenhof sadzi się tam ponad 7 mln różnych roślin cebulowych - tulipany, hiacynty, żonkile, narcyzy, które oglądają wiosną miliony turystów (ogród czynny jest tylko o tej porze roku, w tym roku od 21 marca do 20 maja). To unikatowe miejsce, chociaż liczy sobie dopiero 63 lata, stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii. Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku kwitnie tutaj ok. 4,5 mln tulipanów w 100 odmianach. Ponadto rośnie tu 2500 drzew 87 gatunków, a łączna długość alejek, którymi spacerują odwiedzający wynosi 15 km. Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i - jak twierdzą miejscowi - najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

PAP Life

W pawilonach wystawowych parku znajduje się 20 wystaw różnych kwiatów, m.in. największa na świecie Wystawa Lilii i Wystawa Orchidei z tysiącami kwitnących storczyków. Wrażenie wręcz oszałamiające.

Każdego roku ekspozycja poświęcona jest innemu krajowi. W ubiegłym roku był to nasz kraj, a hasło brzmiało "Polska - sercem Europy". W tym roku jest to Wielka Brytania, a hasło brzmi "Zjednoczone Królestwo - kraina wielkich ogrodów". Obok znaczenia tego państwa jako poważnego eksportera nasion kwiatów, podkreśla ona znacznie turystyki w jego rozwoju. Jednocześnie pokazuje niezwykle zróżnicowane bogactwo angielskich ogrodów, nie mających sobie równych na świecie.

Reklama

Tematem wiodącym wielu wydarzeń związanych z tegoroczną tematyką jest ekspozycja "My Great Garden", pokazująca typowe brytyjskie kwiaty. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudza kwietna mozaika Big Bena i Tower Bridge. Owe dzieło ma 13 na 22 m i powstało z 60 000 kwiatów. Szczegóły na http://www.keukenhof.nl.