Nit de Sant Joan

Reklama

Jeżeli wydawało Wam się, że początek lata świętują przede wszystkim narody mieszkające na północy globu, obchody Nocy świętego Jana w Barcelonie z pewnością wprawiłyby Was w osłupienie. Odwiedźcie miasto w nocy pomiędzy 23 i 24 dniem miesiąca i dajcie się wciągnąć w wir szalonej zabawy. Do dziś toczą się spory o pochodzenie tego święta w Hiszpanii, a ich uczestnicy wskazują na chrześcijańskie lub pogańskie korzenie. Niezależnie jednak od genealogii, jest to wyjątkowa noc. Mieszkańcy zbierają się wówczas w gronie rodziny i znajomych i palą ogromne ogniska. Przygotowuje się pyszne i obfite kolacje suto zakrapiane winem. Uczestnicy tańczą wokół ognisk czasem aż do rana. Jak w przypadku wszystkich świąt w Barcelonie, także obchody Nit de Sant Joan mają dużo elementów tradycyjnie katalońskich. Można wówczas podziwiać tradycyjne stroje i posłuchać ludowej muzyki. Organizowane są także pochody z ogromnymi platformami i monumentami, często wykonanymi z drewna, do których przyczepiane są sztuczne ognie, które podpala się podczas kulminacyjnego momentu zabawy.

Grec de Barcelona

Na festiwalu teatralnym każdy może się dobrze bawić, a najlepszym dowodem na to jest odbywający się w lipcu w Barcelonie Grec Festival. Co prawda, nazywanie go festiwalem teatralnym może być nieco mylące, a zachowało się to prawdopodobnie zwyczajowo z początków imprezy. Grec może poszczycić się wieloletnią historią. W tym roku odbędzie się już po raz 39. Od swojego powstania był silnie związany z ideą promowania katalońskiej kultury i demokratyzacji Hiszpanii. Co prawda, wiele się przez te niespełna 40 lat zmieniło, jednak podłoże ideologiczne wciąż jest w Grec dosyć istotne. Współcześnie ma to być płaszczyzna integracji kulturowej południa Europy.

Grec to wielkie święto różnego rodzaju sztuk audiowizualnych. W jego trakcie można obejrzeć oczywiście przedstawienia teatralne, ale także pokazy tańca i koncerty najbardziej znanych światowych wykonawców. Festiwal trwa aż przez cały miesiąc.

Festa Major de la Merce

Festa Major de la Merce to najważniejsze święto w Barcelonie. Oficjalnie przypada na 24 września, ale uroczystości zaczynają się kilka dni wcześniej. Obchodzone jest dla upamiętnienia świętej, która wiele wieków temu miała uratować miasto przed plagą szarańczy. Dla mieszkańców jest ono bardzo ważne także z tego względu, że stanowi okazję do podkreślenia ich wyjątkowości i niezależności, także kulturowej, od Hiszpanii.

Najbardziej znanym elementem la Merce są pochody z ogromnymi kukłami przedstawiającymi legendarną wybawicielkę miasta, wykonanymi z papieru. Podczas tych kilku dni odbywają się liczne koncerty plenerowe, a mieszkańcy bawią się na wszystkich ulicach.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Barcelonę w trakcie któregoś z tych fantastycznych świąt, sprawdźcie loty i hotele z City Break Barcelona.