Brug - serce miasta

Reklama

Brugia była kiedyś jednym z najważniejszych miast handlowych w całym regionie. Sprzyjało temu położenie nieopodal morza, a kwitnące tu interesy prowadzono z całym światem. Podczas spaceru bajkowymi uliczkami miasta warto zastanowić się, jak wiele śladów dawnych dziejów pozostało w tym miejscu do dziś. Kanały, czekolada, niezwykłe budownictwo - wszystko to ma związek właśnie z kupiecką przeszłością. O tym, jak bogata była niegdyś Brugia, świadczy tutejsza architektura. Tak bogaty gotyk trudno jest znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu Europy!

Najważniejszym punktem miasta jest od wieków Brug. To główny rynek, gdzie znajduje się miejski ratusz i przy którym kiedyś toczyło się całe życie miasta. Stadhuis, czyli ratusz, to niesamowita budowla. Ogromna, wręcz monumentalna, zapiera dech w piersiach przez ilość i bogactwo zdobień. I oczywiście, jak przystało na styl gotycki, swoją strzelistość - z jednej strony jest ona bardzo masywna, a z drugiej zdaje się piąć bez końca w górę. Warto zwiedzić także wnętrze gmachu. W jednej z sal znajduje się piękny drewniany sufit. Zabytek zachował się w oryginalnym kształcie od momentu swojego powstania w XIV wieku.

Belgijskie piwo? Tylko z zabytkowego browaru

Belgia znana jest ze swoich piw, które uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Jeżeli mielibyście ochotę spróbować tutejszych trunków, będąc w Brugii koniecznie zajrzyjcie do De Halve Maan. To zabytkowy browar, który współcześnie stał się także muzeum. Zwiedzając jego wnętrza, dowiecie się wszystkiego o sztuce piwowarskiej i będziecie mogli zobaczyć, na czym niegdyś polegało warzenie tego trunku. Część sal wykończona jest w tradycyjny, regionalny sposób - w niczym nie przypominają one sterylnych wnętrz fabryk. Wysokie stropy z belkami i piękne malunki na ścianach nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu.

De Halve Maan to jednak miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Oprócz zabytkowego browaru możecie zajrzeć tutaj także do restauracji o znacznie bardziej współczesnym charakterze. Będziecie mogli rozkoszować się pysznym jedzeniem na tarasie z widokiem na zabytkowe kamienice i brugijskie kanały.

Podróż do flamandzkich mistrzów

Sztuka flamandzka, szczególnie w przypadku malarstwa, należy do najbardziej znanych na świecie. Chociaż to dość oczywiste, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest wewnętrznie dosyć zróżnicowana. Zdecydowały o tym przede wszystkim względy religijne. Najłatwiej jest zaobserwować to na przykładzie Belgii i Holandii. W pierwszym z państw, katolickim, dominowały wpływy włoskie, drugie natomiast, protestanckie, propagowało dzieła utrzymane w tym duchu i silne związane z mecenatem zamożnego mieszczaństwa. Sama Brugia była natomiast kolebką malarstwa na tym terenie, a z miastem przez całe swoje życie związany był jeden z najbardziej znanych flamandzkich mistrzów, czyli Jan van Eyck. Dzieła jego oraz innych artystów z Brugii można podziwiać w Groeningenmuseum. Zobaczycie tutaj płótna flamandzkich prymitywistów. Prócz wspomnianego już Jan van Eycka do największych sław należy także Hans Memling.

W poszukiwaniu dzieł sztuki warto wyruszyć jednak nie tylko po tutejszych muzeach. Także kościoły w Brugii kryją wiele niesamowitych malowideł i rzeźb. Przykładem może być Onze-Lieve-Vrouwekerk, czyli świątynia Najświętszej Marii Panny. Znajduje się tutaj "Madonnie z Brugii" - monument autorstwa jednego z najbardziej znanych europejskich mistrzów, czyli Michała Anioła. Rzadko tworzył on poza granicami Włoch i z tego względu rzeźba znajdująca się w Brugii jest tym bardziej wartościowa.

Znajdźcie najtańsze loty i najlepsze hotele z City Break Flandria i wyruszcie do serca tego magicznego regionu!