Szlak znajdował się na Hawajach, na największej z wysp - Oahu. Chociaż obowiązywał zakaz korzystania z niego, podróżnicy odwiedzający to miejsce nieustannie publikowali zdjęcia wykonane już u samego końca trasy. I trzeba im przyznać, że tak niesamowite, a wręcz zapierające dech w piersiach widoki pozwalają zrozumieć, dlaczego zdecydowali się złamać prawo.

Reklama

Haiku Stairs pięły się po najwyższym wzniesieniu na wyspie. Koalu, bo tak nazywa się to pasmo, to jednak bardzo nietypowe wzniesienie. Chociaż obecnie prezentuje się tak, że można by pomyśleć, iż jest to łańcuch złożony z kilku gór, w rzeczywistości jego pochodzenie jest zupełnie inne. Otóż jest to część krateru dawnego wulkanu, ukształtowana w ten sposób dlatego, że po wielu tysiącach lat uśpienia ponownie doszło do erupcji, a zastygła lawa utworzyła te fantastyczne kształty. Do tego teraz, kiedy wulkan jest już w zupełności bezpieczny, tereny te porasta bujna tropikalna roślinność. Taka formacja jest na tyle wartościowa i rzadka, że utworzono tu nawet park narodowy.

Chociaż Koalu ma jedynie około 900 metrów wysokości, z pewnością nie można nazwać go łatwym do zdobycia szczytem - i z tym też związane były ograniczenia nałożone na śmiałków. Przede wszystkim, w niektórych partiach skalne ściany są zupełnie pionowe. W dodatku, niektórzy turyści bagatelizowali wzniesienie, zapominając, że wraz ze wzrostem wysokości zmieniają się również ciśnienie i warunki atmosferyczne. To samo dotyczyło Haiku Stairs.

Sam szlak tworzyły schody okrążające Koalu i prowadzące na sam szczyt. Pierwotnie niewiele miały one wspólnego z trasą widokową. Powstały one w trakcie II wojny światowej i miały służyć temu, by żołnierze mogli dostać się do radiostacji umieszczonej na górze. Po zakończeniu wojny szybko opanowali je jednak podróżnicy i miłośnicy wspinaczki. Chociaż obowiązywał zakaz korzystania ze szlaku, był on niesamowicie popularny. Niedawno uległ niestety zniszczeniu w wyniku wyjątkowo silnego sztormu. Okazuje się jednak, że dla tych, którym marzyło się sforsowanie szczytu, może mieć to zbawienny skutek. Okazało się bowiem, że zainteresowanie jest tak duże, że władze planują odbudować schody i przygotować je tak, by już bez żadnych obostrzeń mogły służyć turystom.

Póki co możecie natomiast skorzystać z innych szlaków wytyczonych na Oahu. Ukształtowanie wyspy sprawia, że dostępnych tras jest wiele i z pewnością znajdziecie coś interesującego. Przykładem może być droga prowadząca na Leahi - również pozostałość krateru. Jeżeli nie czujecie się przekonani, może skusi Was to, że można stąd dostrzec Waikiki - plażę uznawaną za najpiękniejszą na świecie.

Jeżeli chcielibyście spróbować swoich sił we wspinaczce i przekonać się, jak pięknie prezentują się Hawaje o świcie lub o zachodzie słońca, z pewnością ucieszy Was to, że Oahu jest najłatwiej dostępną wśród wszystkich tutejszych wysp. Wyruszcie więc w podróż z Tanimi lotami do Honolulu i cieszcie się wakacjami w tym niesamowitym miejscu.